Haber Detayı
29 Ocak 2019 - Salı 12:52 Bu haber 2060 kez okundu
 
MOBİL OYUN VE UYGULAMALARA 101 MİLYAR DOLAR HARCADIK
2018 yılında mobil oyun ve uygulamalara yapılan harcama istatistikleri belli olurken, harcanan tutarın 101 milyar dolar olduğu görüldü.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
MOBİL OYUN VE UYGULAMALARA 101 MİLYAR DOLAR HARCADIK

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, mobil oyun ve uygulamalara yönelik yapılan araştırmayı inceledi. Ajans Press’in App Annie “The State of Mobile” raporundan ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, geçen yıl mobil oyun ve uygulamalara 101 milyar dolar harcadığımız görüldü.  Bu rakama bakıldığında oyunlara harcanan paranın yüzde 75 arttığı saptanırken, son 2 yılda 194 milyar uygulamanın indirildiği kaydedildi. Mobil tüketicilerin yaptığı harcama ise en fazla Çin’e giderken, Çin’in yüzde 32 paya sahip olduğu görüldü. Türkiye ise bu bağlamda yüzde 1 pay edinirken, Türkiye merkezli şirketlerin mobil uygulamalar için yaptığı harcamadan, toplamda 1 milyar dolar gelir elde ettiği tespit edildi.

PUBG DAMGA VURDU

Ajans Press ve PRNet’in gerçekleştirdiği medya incelemesinde, konuyla ilgili yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. Son bir yıl içerisinde mobil oyun ve uygulamalarla alakalı yazılı basına 6 bin 579 haberin yansıdığı tespit edildi. Yazılı mecralara yansıyan haberler içeriklerine göre kontrol edildiğinde geçtiğimiz yıl en çok PUBG’nin ön plana çıktığı görüldü.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: MOBİL, OYUN, VE, UYGULAMALARA, 101, MİLYAR, DOLAR, HARCADIK,
Yorumlar
Haber Yazılımı