Haber Detayı
16 Nisan 2021 - Cuma 12:03 Bu haber 838 kez okundu
 
Necattin Demirtaş Görevdeki İki Yılını Anlattı
İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş düzenlediği basın toplantısı ile, göreve geldikten sonra geçen 2 yılı değerlendirdi.
YEREL YÖNETİM Haberi
Necattin Demirtaş Görevdeki İki Yılını Anlattı


Meclis toplantı salonunda bir araya geldiği basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başkan Necattin Demirtaş, başkanlık süreci ve yaşanan olayları  anlattı.


Göreve geldiği ilk zamanların maddi ve manevi açıdan çok zorlayıcı geçtiğini ifade eden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, "Seçim zamanı  bir karalama kampanyası yapıldı. Bizim yanımızda selam vermeye imtina eden ama oyunu verecek insanlarla karşılaştık. Bizi seviyorlardı ama çalışan çoluk çocukları sıkıntı yaşamasınlar diye böyle davranıyorlardı. 

 

Baktık belediyeyi toparlamak zor, kimsenin ekmeğiyle de oynamayacaksınız, mali tabloda bozuk. O zaman belediyenin sadece bankalara borcu 100 milyon TL'nin üzerindeydi. Borçları düşük faizle yapılandırdık. O dönem 93 şahsa çek kesilmiş. Bunun toplam tutarı da 23 milyon TL'ydi. Bu çekler ödenmezse belediye hacze düşecekti. Görevdeki 2 senede bu borcun tamamını ödedik. 


Borç stokumuzda yeni borçlanmalar da var. 2 yılda İller Bankası'ndan 40 milyon TL yeni borçlanma yaptık. Pandemi girince nakit akışı da yavaşladı. Elektrik alacaklarımız da kredi borçlarına kesiliyordu. Bu 2 yıl da elbette bir şeyler de yaptık ama genel tablonun özeti bu şekilde" dedi.

 

DEVRALDIĞIMIZ BORCU AŞAĞIYA ÇEKTİK
 
Kamu borçları olduğunu belirten Necattin Demirtaş, "Şu anda kamu alacakları konusunda borcumuz var. İller Bankası payından bu borcun yüzde 40'ı kesiliyor. Dolayısıyla İller Bankası'ndan bize alacağımızın yüzde 60'ı geliyor. Şu anda sadece vergi ve SGK'dan kaynaklanan borcumuz 80 milyon TL civarında. Bu borç her ay kesintilerle azalıyor. Şu anda belediye olarak borçları düzenli ödeme formatına girdik. 

Bakiye itibarıyla baktım Büyükşehir de dahil belediyeler içerisinde bir önce teslim aldığımıza göre borç stokunu aşağıya çeken tek belediyeyiz. 2020 yılı sonu itibarıyla  29 milyon TL'lik artıya geçtik. Buna kar denmez ama izlediğimiz sıkı para politikası bu şekilde.

Temizlik ile ilgili ilk başlarda biraz sıkıntı çektik ama şu anda toparlandığımızı düşünüyorum. Vatandaşlardan çöp vergisi adı altında topladığımız rakam; yıllık 5 milyon TL. Bizim harcadığımız; çalışanına ve aracına tam 35 milyon TL. Yani temizliğe aldığımızdan 7 katı para harcıyoruz. Çevre Kanunu'nda 'çöpü kim atmışsa parasına ondan alacaksın' diyor. Nasıl alacağız?" dedi.

GÜNEŞ ENERJİSİ VE KULE PROJESİ

Projeleri hakkında da bilgi veren Başkan Demirtaş, "Şu anda yer arayışı içerisindeyiz. Güneş enerji santrali ile ilgili çalışmamız var. Belediyelerin kendi tükettikleri enerjileri lisans almadan üretme yetkisi var. Biz de bunun için çalışıyoruz. Yıllık elektrik tüketimimiz 3,5 megavat civarında. Bu kapasitede bir güneş enerjisi panel tarlası kurmak suretiyle en azından elektrik giderimize para ödememiş olacağız. 

 

KONGRE MERKEZİ

Fazla geleni de satabiliyorsunuz. Yine imkanımız olursa Kuşçulu-Uzgur Mahallesi arasında bir kongre merkezi yapmak istiyoruz. Bunu da neden düşünüyoruz. Şehre geldiğinde simgesi olacak Atatürk'ümüz var ama baktığınızda vatandaşın gezip, şehri temaşa edeceği yeri olsun istiyoruz. Kuşçulu-Uzgur arasında kule yüksekliği 200 metre, araziye düz durduğunuz zaman Samsun ayağınızın altında olacak. Üzerinde Çin'e giderken gördüğümüz bir yapı olacak. Yürüdüğünüzde çatırdayarak kırılıyormuş hissi verecek ve gezenler heyecanlanacak. Gençlerin de çok dikkatini çekecek. Aşağıda da hem düğün salonu hem de kongre ve kültür merkezi yapılabilecek bir alan var. 2'si bir arada olan böyle bir çalışmayı hayata geçireceğiz" şeklinde konuştu.

 

 

UNKAPANI KÜLTÜR MERKEZİ SAĞLIK KURULUŞU OLMALI


Unkapanı Kültür Merkezi inşaatı ile ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Necattin Demirtaş,  "Unkapanı'nda bulunan kültür merkezi için bu kadar para harcayıp tamamlamamız doğru mu? Paranız yok, kımıldamaya haliniz yok, bir taraftan kültür, dikiş kursu için yer yapmaya çalışıyorsunuz.  Paranız yok, 100 milyon TL kredi kullanmışsınız. Kamuda devamlılık esas. Sonuçta bunu kamuya kazandırmak lazım. Burayı önce MEB istedi, verelim dedik olmadı. Üniversite ve Sağlık Bakanlığı da istedi. Onlar da bina yapısının kendilerine uygun olmadığını belirttiler. Hala bu konuda görüşmeler devam ediyor. Eğer netice alamazsak duruma bakacağız. Gönlüm oranın bir sağlık ünitesi olması yönünde. Çünkü o bölgede bir canlanma olur. Çevreye de etkisi olur. Bu düşüncemden AK Parti ve MHP İl Başkanlarına da bahsettim. Onlar da olumlu karşıladı. 


Olmazsa oranın tamamlanması için 20 milyon kredi talebimiz meclisten geçti. İller Bankası'ndan 20 milyona karşılık 7,5 milyon TL kredi alabildik. Yapacağımız bu krediyi kullanarak, belediye kaynaklarından da 7,5 milyon TL kredi kullanarak 15 milyon TL ile orayı bir toparlayacağız.  Orası sağlık kuruluğu olursa hem biz bir dertten kurtulacağız hem de şehir bir hizmet almış olacak." şeklinde konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Necattin, Demirtaş, Görevdeki, İki, Yılını, Anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı