Haber Detayı
17 Haziran 2021 - Perşembe 11:15 Bu haber 335 kez okundu
 
Nuri Başar: KIRIK DİŞLİ ANAHTAR
YAŞAM Haberi
Nuri Başar: KIRIK DİŞLİ ANAHTAR

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) bizlere Lailahe İllallah diyenin cennete gireceğini haber veriyor. 

Vehb bin Munebbih'e Lailahe İllallah cennetin anahtarı değil mi diye sorarlar. Der ki; evet ama anahtarın dişleri var. Dişleri uyan anahtarla o kapı açılır.
Prof. Ali Muhammed Sallabi ise İslam İnanç Esaları isimli eserinde bu dişlerin uygunluk şartlarını yedi madde halinde açıklıyor.

1) Bu kelimenin içerdiği manayı bilmek. Yani Allah'tan (c.c.) başka ilah olmadığını bilmek.
2) Şüpheye mahal vermeyecek yakin sahibi olmak.
3) Bu sözün manasını kalben ve lisanen tasdik etmek. Kalbi ile dili aynı olmak. 
4) Allah'a (c.c.) tam bir teslimiyetle bağlanmak. 
5) Sadakat. Bu sözü içten söylemek
6) İhlâs. Dini Allah'a has kılmak.
Yalnız O' na ibadet etmek
Yalnız O' nün hükmüne itaat etmek ve teslim olmak.
7) Bu kelimeye, içerdiği manaya ve bu söz üzerinde yaşayanlara muhabbet beslemek.

Bu şartlardan birisinin olmaması anahtarın dişinin cennetin kapısını açmak için  yeterli olmadığı anlamına gelir. Bundan da anlaşılacağı  üzere İlahi Kelimetullah'ı saadece lisanen söylemek cennetin anahtarını elde etmeye yetmiyor. Söz, işin sadece başlama noktasıdır. Esas mesele ondan sonra başlar. İmandan sonra ise, en önemli görev diğer kulları da uyarmaya çalışmak (tebliğ) olmalıdır.

Lailahe İllellah diyen birisi O' ndan başka ilah olmadığına iman etmesi yanında; O' nun kuralları ile birebir örtüşmeyen herşeyi reddetmek gibi bir sorumluluğu da üstlenmiştir.

Söz ile bu kelimeye inanıp iman ettikten sonra; Allah'in (c.c) kuralları ile çelişki arz eden veya birebir örtüşmeyen hususlarda; makamı, mevkisi, titri veya statükodaki konumu ne olursa olsun kulların kurallarına: ama, fakat veya lakin diyerek destek vermek, anahtarın dişlerini kırar.

Özetle iman eden, adam gibi inanacak ve inancının gereğini hakkıyle yerine getirecek. Aksi halde kuru kuruya ıman ettim demekle olmuyor. 

Allah' ın (c.c.) bizleri razı olduğu şekilde iman eden ve inancını hayatında tatbik eden salih kullarından eylemesi dua ve dileklerimle.
Nuri BAŞAR

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Nuri, Başar:, KIRIK, DİŞLİ, ANAHTAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı