Haber Detayı
16 Eylül 2021 - Perşembe 17:03 Bu haber 305 kez okundu
 
Nuri Başar Yazdı: SABIR
Nuri Başar Karadeniz Hayat'a yazdı:
SİYASET Haberi
Nuri Başar Yazdı: SABIR

 

Hafta başında bir yakınımın cenaze merasimine katıldım. Namazdan önce hoca efendi sabır konusunu işledi. Ona göre sabır; başımıza gelen veya bizlere reva görülen acı ve sıkıntılara katlanmak, bir yakınımızı veya sevdiğimiz birisini kaybedince metanetli olmak.
Bunlar tamam da Kur'an da murat edilen sabır tam olarak bu olmasa gerek. Bu hususta daha önce de ifade ettiğim gibi Kur'an- ı Kerim de murat edilen sabır: Allah'ın (c.c.) hükmünü hakim kılmak için verilen mücadelede önümüze çıkarılacak zorlukları aşmak ve engelleri yenmek için gösterilmesı gereken direnç ve hedeften vazgeçememe hususunda ortaya konulan azim ve kararlılıktır.
Bir yakınımız öldüğü veya başımıza bir felaket geldiği zaman ortaya koyacağımız metanet ve Allah'ın hükmüne teslimiyet elbette son derece önemli. Ancak bunlar bizim kişisel ilişkilerimiz ile ilgili olan hususlar.

Esas sabırdan murat; zulüm ve haksızlığın kaldırılarak yerine adaletli bir sistem kurulması, insanları iki cihan saadetine ulaştırmak için yürütülen mücadelede baskın zihniyetin önümüze çıkardığı zorlukları yenme azimi ve kararlılıği olmalı. Yani ortaya konulan direnç (sabır); şansımızdan ziyade topluma müsbet bir kazanım sağlamalı.

Sabrın; Kulun Allah'a (c.c.) tevekkül ederek O'ndan gelecek sıkıntılara katlanma, dinin emirlerini yapmaya ve yasaklarından uzak durmaya kişinin iradesini zorlaması yanında; nerden ve kimden gelirse gelsin yanlışlıklara karşı inat ve ısrarla direnç göstermesi olarak anlamak daha doğru olur diye düşünüyorum.

Sabır zorluklara karşı acziyet gösterip sıkıntılara teslim olmak değil; kötülüğü iyiliğe, haksızlıği adalete çevirme ve zulmün yerine adil bir nizam tesis edebilmek için verilen mücadelede zorluklara karşı yılmadan ve usanmadan gösterilen dirençin adıdır.

Sabır; Hak'kın hakim olması için verilen mücadelede karşımıza çıkarılan zorlukları yenmede gösterilen metanet ve her türlü güçlüğe rağmen  sergilenen azim ve kararlılıktır.

Allah'ın (c.c.) kavramları razı olduğu şekli ile anlamamıza yardım etmesi dua ve dileklerimle. 16.09.2021

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Nuri, Başar, Yazdı:, SABIR,
Yorumlar
Haber Yazılımı