Haber Detayı
20 Ocak 2022 - Perşembe 11:38 Bu haber 456 kez okundu
 
Nuri Başar Yazdı: SİYASETLE OLMAZ MI!?
yazarımız Nuri Başar'ın köşe yazısı..
SİYASET Haberi
Nuri Başar Yazdı: SİYASETLE OLMAZ MI!?

 

1983 Veya 84 yılında olacak,  Prof. Sadi Irmak'ın; batılı kaynaklar esas alınarak hazırladığını beyan ettiği bir Kur'an meali (tecümesi) elime geçmişti. İslâm dinini ve Müslümanları hedefe alan batılıların sapkın inanç yapılarina göre hazırlanan meal veya tefsirin gerçeğe sağlıklı ışık tutması elbette düşünülemez. Batı merkezli kaynaklar esas alınarak yapılan tercümeler Islâm'a değil, İslâm'i  değerleri ters/yüz etmeye, sulandırmaya veya insanların kafalarını karıştırmaya hizmet edebilir. 

İslâm ülkelerinde ve özellikle İslâm dünyasının beklentilerinin odağındaki  ülkemizde; insanımızı Kur'an ve Sünnetten koparıp İslâm dışı sapkın bir inanca yönlendirmek ve İslâm'ın dinamiklerini yıpratmak için hazırlanan bu ve benzeri çalışmalar amaca uygun olarak bir çok cemaat ve tarikatın kurulmasına öncülük etmiştir. Devlet kaynaklarını da kullanarak milli ve manevi değerlimizi yerle bir etmeyi hedefleyen FETÖ terör örgütü bunlardan sadece biridir. 

İslâm inancında; Halifeye bile "Seni kılıçlarmızın tersi ile düzeltiriz" diyerek yanlış kimden veya nereden gelirse gelsin karşı durma inancı vardır. Halbu ki; batı merkezli cemaat veya tarikat kültüründe; Allah'ın (c.c.) hükmü ile taban tabana zıt olsa bile efendiye "itirazsız itaat" söz konusudur. 

İşte batıdan vaazedilen fetva ile beslenen cemaatlerde; milli ve manevi değerlerin hakim olmasının mücadelesini verenlerin önlerini kesebilmek için  "Siyasetle olmaz" veya "Siyaset küfürdür" gibi mesnetsiz iddialar dile getirilmekte ve İslâm'i duyarlılığı olanlar fiili siyasetin dışında bırakılmak istenmektedir. Aslında bu tür fetvaların "Amerika kaynaklı ve Washington merkezli olduğu; kimlerin veya hangi işbirlikçi zihniyetin işine yaradığına bakarak görmek mümkündür. 

Halbu ki; Hz Muhammed'in (s.a.v) Medine'ye hicretleri sonunda asli görevi (tebliğ) yanında üstlendikleri devlet başkanlıği ve siyasi sorumluluk nazara alınmış olsa; "Siyasetle olmaz veya siyaset küfürdür" gibi mesnetsiz iddiaların batıdan beslenen sahte efendilerin uydurması olduğu açık ve net olarak görülür.

Son derece önemli olan bu konunun teferruatını bu kısıtlı satırlarda sağlıklı olarak ele almanın mümkün olmadığını takdirlerinize bırakarak; İmam Gazali'nin "Din siyasettir" ve "En büyük siyasetçilerin vaizler olduğu"  fikrini paylaşmayı; ayrıca Diyanet Vakfının hazırladığı İlmihalin 2. cildinin 264. sayfasında beyan edilen  "Hz. Peygamberin siyasi liderliği" ve yine aynı eserin 542. sayfasında ele alınan ""Yöneticlerin Görev ve Sorumlulukları" bölümlerinin incelenmesini tavsiye etmekle yetiniyorum. Oraya bakıldığında Hz. Muhammed'in (s.a.v) hem siyasi lider, hem devlet başkanı ve hem de dini lider olduğu görülecektir.

Allah'ın (c.c.); kullarina en büyük nimeti olan aklımızı rızasına uygun kullanmamızı , eylem ve söylemleri O'nun koyduğu kurallarla çelişki arz eden sahte efendi, şeyh ve liderlere itaat etmekten bizleri koruması dua ve dileklerimle. 20.01.2022

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Nuri, Başar, Yazdı:, SİYASETLE, OLMAZ, MI!?,
Yorumlar
Haber Yazılımı