Haber Detayı
21 Mart 2022 - Pazartesi 13:04 Bu haber 443 kez okundu
 
Nuri Başar Yazdı : UTANDIRMAYACAK HESAP
Nuri Başar Karadeniz Hayat'a yazdı :
SİYASET Haberi
Nuri Başar Yazdı : UTANDIRMAYACAK HESAP

 

1990 Lı yılların başlarında ANAP taraftarı arkadaşlara "Artık sizin kullanma süreniz ve siyasi ömrünüz bitti" dediğimizde bize gülüyor ve iktidarda olmanın verdiği güvenle bizlerle dalga geçiyorlardı. Sonra yönetim kadrosu durumu fark ederek siyasi ömürlerini uzatabilmek için Seçim Kanununda 8 defa değişiklik yaptılar. Netice malum!

İdeolojisi olmayan kitle partilerinin siyasi ömürleri en çok 20 veya 25 yıl kadar oluyor. Siyasi tarihimiz bunun örnekleri ile dolu. Kullanılma süresi biten ve iktidardaki ömrü sona doğru yaklaşan bu oluşumlar, iktidar nimetini elden bırakmamak için seçim kanununda değişiklikler yaparak süreci lehlerine çevirme telaşına düşüyorlar. Ama bu değişiklikler neticeyi değiştirmeye yetmiyor. 

Şimdi aynı tehlike çanları AKP ve küçük ortağı için çalmaya başladığından bunlar da daha az oy alarak daha fazla temsil hakkı kazanmanın telaşına düştüler ve Seçim Kanunu üzerinde değişiklikler yapmaya başladılar. Aslında bu çalışma beklenen sonun yaklaştığının telaşı olarak okunmalıdır.

Dışarıdan alınan desteklere güvenerek milletin manevi değerleri ile örtüşmeyen ve hatta dış güçlere güvenerek bu değerlere karşı yürütülen siyaset, her türlü algı operasyonlarına rağmen bir yere kadar sürdürülebiliyor. Sonunda kitle partilerinin boyaları dökülüyor, foyaları ortaya çıkıyor ve işleri bitiriliyor.

Bütün mesele; iktidarın gücü kullanılırken hesaplanan şey; gelecekte halkın içine açık alınla ve başı dik olarak çıkabilmek ve en önemlisi tüm hesapların ortaya konulacağı hesap gününün hesabı üzerine kurgulanmak olmalıdır. Aksi halde Seçim Kanununu değiştirmek, iki cihandaki beklenen acı sonu değiştirmiyecektir.

Ne diyelim, Allah (c.c.) hepimizin yar ve yardımcımız olsun. 21.03.2022

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Nuri, Başar, Yazdı, :, UTANDIRMAYACAK, HESAP, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı