Haber Detayı
21 Ağustos 2020 - Cuma 18:39 Bu haber 3281 kez okundu
 
ODTÜ'nün Adı Bile Santralci Oltan ve Köleoğlu Enerji'yi Korkutmaya Yetti
Samsun'un Çarşamba Ovası'nın ortasına kurulan Biyokütle Yakıtlı Termik Santralle ilgili olarak Mimarlar Odası SamsunŞube Başkanı İshak Memişoğlu'nun 'ODTÜ'den Bilirkişi talep ettik' açıklaması Oltan ve Köleoğlu Enerji'yi korkuttu.
SİVİL TOPLUM Haberi
ODTÜ'nün Adı Bile  Santralci Oltan ve Köleoğlu Enerji'yi   Korkutmaya Yetti

Firma reklam desteği verdiği medya kuruluşlarına 'ilan haber' olarak "Nerden Biliyorsunuz?" başlıklı açıklama servis etti.
Bu  ilan haberin ardından  Samsun Bölge İdare Mahkemesi de bildiri yayınladı.

ODTÜ'NÜN ADI BİLE KORKUTTU

Samsun'un Çarşamba Ovası'nın ortasına Oltan Köleoğlu Enerji tarafından kurulan Biyokütle Yakıtlı Termik Santralle ilgili Danıştay 6. Dairenin  'Bilirkişi görüşü eksikliği' nedeniyle iptal ettiği dava Samsun 3. İdare Mahkemesi'nde görüşülmeye devam ederken, Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu, dava için Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden bilirkişi talep edildiği ve bir röportajda sehven " bunun mahkeme tarafından kabul edildiği"  açıklamaları firmayi korkuttu.

 Oltan Köleoğlu Firması  hazırladığı metin ve ile 'Henüz açıklanmadı, nerden biliyorsunuz ODTÜ'lü bilirkişi heyeti atandığını' şeklinde bir haber ilanı,  kendileriyle işbirliği yapan Medyaya servis ederek, ODTÜ'nün adından bile ne kadar korktuklarını gösterdi. 

 

ODTÜ'DEN BİLİRKİŞİ TALEBİ VAR, ATAMA YOK!

 

Haberin yayınlanmasının ardından  Samsun Bölge İdare Mahkemesi Basın Sözcülüğü ve Medya İletişim Bürosu yazılı açıklama yaparak, davada ODTÜ'den bilir kişi talebi olduğunu ancak mahkemenin henüz atama yapmadığını açıkladı. 


Açıklamada, "Bazı basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında Mimarlar Odası Samsun Şubesi'nce, Çarşamba Ovası'nda kurumu devam eden biyokütle enerji santralinin imar planları ve ruhsatıyla ilgili açılan davalara ilişkin yeni atanan bilirkişi heyetinde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) görev yapan bilim insanları bulunduğu yönündeki iddialar üzerine basın açıklaması yapılması gerekli görülmüştür.

Mahkemeye bilirkişi heyetinin Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde görevli bilim insanlarından oluşturulması doğrultusunda talepte bulunulduğu ve bu talep doğrultusunda mahkemenin Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden bilirkişi heyeti atadığı şeklindeki haber gerçeği yansıtmamaktadır. Samsun 3.İdare Mahkemesinde yargılaması devam eden biyokütle enerji santraline ilişkin davalarda bilirkişi görevlendirmesi yapılmamıştır. Yargılama süreci devam etmektedir. Kamu oyuna saygı ile duyurulur." denildi.

 

MİMARLAR ODASI : BİLİRKİŞİ ATANMASI İÇİN GEREKLİ HARÇLAR YATIRILDI

 

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu da bir basın açıklaması yaparak,   "Dava için Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden bilirkişi talebimizin olduğu doğrudur. Ancak bilirkişi atandığı yönündeki açıklama sehven yapılmıştır. Bilirkişi atanması için gerekli harç ödemeleri yapılmış ve mahkemenin atama yapması beklenmektedir.

 Ancak ODTÜ'den bilirkişi talebinin olması bile yatırımcı firmanın telaşa kapılmasına yetmiştir. Çünkü gerçek bilim adamlarının yapacağı inceleme ve vereceği rapor, bizim iddialarımızın yani Çarşamba Ovasına yapılan Biyokütle yakıtlı Termik santralin hukuksuz olduğunu yüzde 100 ortaya koyacaktır. Sehven yapılan açıklamada 'ODTÜ'nün yani gerçek bilim adamlarının isminin geçmesi bile firmayı telaşlandırmaya yetmiştir" dedi.

 

ODTÜ'DEN BİLİRKİŞİ ATANMASINDAN KORKMAMALI, TARAFLARCA OLUMLU KARŞILANMALI  

 

“Bilirkişi atandı” ifadesi Sehven ifade edilse de,  yetkinliği ve objektifliği kamuoyu tarafından da olumlu olarak bilinen ODTÜ gibi bir kurumdan bilirkişi atanması haberinin tüm taraflarca olumlu karşılanması beklenirken, bazı kesimlerde telaşa yol açması ve kafaları karıştıran olarak nitelendirilmesinin de ayrıca düşündürücü olduğunu ifade eden Memişoğlu,  

"Haberin sonunda belirtilen “ Bu ilk olumsuz açıklama değildi” başlıklı bölümde ifade edildiği gibi Mimarlar Odası, TMMOB ye bağlı konu ile ilgili Odalar bu santral ile ilgili birçok olumsuz açıklamalarda bulundular. TMMOB ye bağlı meslek odalarımız yatırıma ve yatırımcıya karşı, yapılan uygulamalar kamu yararına aykırı olmadığı sürece hiçbir zaman karşı tavır almamışlardır.

 

Yapılan açıklamaların tamamı Yatırımcı kuruluşa veya yapılmak istenen santralin özelliğine yönelik olmayıp santralin Ülkenin en önemli ve verimli tarım toprağı olan Çarşamba Ovasına kurulması halinde yaşanacak olumsuzluklara yönelik olmuştur. Bu bağlamda niyet – artniyet söyleminin hangi taraf için daha geçerli olduğunun taktirini kamuoyuna bırakmayı uygun görüyoruz." diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: ODTÜ'nün, Adı, Bile, , Santralci, Oltan, ve, Köleoğlu, Enerji'yi, , , Korkutmaya, Yetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı