Haber Detayı
29 Nisan 2021 - Perşembe 17:45 Bu haber 550 kez okundu
 
OMÜ Öğrencileri Litvanya'daki Uluslararası Sosyal Girişimcilik Yarışması'nda İkinci Oldu
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kürşat Demiryürek ve HirokoKawamorita danışmalığında OMÜ öğrencilerinden oluşan ekip; 22-23 Nisan 2021 tarihlerinde Litvanya İşletme Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (Lithuania Business University of AppliedSciences) tarafından düzenlenen "Uluslararası Sosyal Girişimcilik Yarışması"nda ikinci oldu.
EĞİTİM Haberi
OMÜ Öğrencileri Litvanya'daki Uluslararası Sosyal Girişimcilik Yarışması'nda İkinci Oldu

Ödül alan ekipte; SafayatHossain (Çevre Mühendisliği yüksek lisansı), NabeelaMaqbool [Toprak Bilimi yüksek lisansı (emiSS)], Sümeyye Koç (Sinir Bilimleri Bölümü doktora adayı), Merve Aşık (Biyoloji yüksek lisansı) ve Fransız gönüllü MarionCohadon (Fransız Kamu Hizmeti Ajansı - French Civil Service Agency tarafından finanse edildi) yer aldı.

 

Üretilen ‘Fertile Bin’, atıkları daha kısa sürede gübre hâline getiriyor

 

Ekip, piyasadaki diğer rakiplere kıyasla daha kısa sürede atıkları organik gübre hâline getirmek için kullanılabilen "FertileBin"i üreterek organik bir atık yönetim sistemi geliştirmek için yenilikçi bir fikir geliştirdi.

 

OMÜ'lü öğrencilerce üretilen sosyal iş fikrinin temel amacı; geri dönüşüm açısından insanların alışkanlıklarını değiştirmeyi ve yanı sıra da tarım veya bahçecilik, mali faydalar ve evde çiftçilik veya bahçecilik için gübre üretmeyi; kurumsal fayda olarak finansal kurumlara (okul, kolej, üniversite, başlangıç şirketleri, vb.) finansal olarak kâr sağlamayı; atığın boyutunu azaltmak ve sıfır atık yönetimi modeli için sıfır atık davranışlarını teşvik etmek adına sosyal farkındalık geliştirmeyi gözetiyor.

 

İkincilik ödülüne layık görülen ekip, danışmanlık altında proje fikri üretmeye devam ederek bir sonraki adım için eylem planını oluşturacak.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: OMÜ, Öğrencileri, Litvanya'daki, Uluslararası, Sosyal, Girişimcilik, Yarışması'nda, İkinci, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı