Haber Detayı
05 Nisan 2021 - Pazartesi 18:02 Bu haber 1202 kez okundu
 
Önlenebilir Her Ölüm Bir Cinayettir
Eğitim-Sen Samsun Şubesi, Samsun Tabip Odası ve Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Samsun şubesi Samsun’da günlük 1000 civarında yeni vaka tespit edildiğini, okullrada yüzyüze eğitime ara verilmesini aksi takdirde yaşanan ölümlerin cinayet sayılacağını açıkladı.
SİVİL TOPLUM Haberi
 Önlenebilir Her Ölüm Bir Cinayettir

Ortak bir basın açıklaması yapan Eğitim-Sen Samsun Şubesi, Samsun Tabip Odası ve  Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Samsun şubesi temsilcileri, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

 

“Türkiye genelinde 2 Mart tarihinden itibaren toplu ve kontrolsüz bir normalleşmeye geçilmesinden bu yana geçen sürede Samsun’da vaka artışı öyle bir hızla artmıştır ki Türkiye’de nüfusa oranla birinci şehir haline gelmiştir.

 

Vakaların farklı mutasyonlardan oluştuğu ve Samsun’da günlük 1000 civarında yeni vaka tespit edildiği Tabipler Odası tarafından açıklanmıştır. Normal koşullarda salgının seyri bu boyutlara ulaştığı bir durumda yetkililerin ciddi önlemler alması beklenen bir durum iken Samsun yerelinde önlem alınmaması bizleri şaşırtmaya devam etmektedir.

 

Samsun Tabip Odası açıklamasında salgının seyrinin okulların açılması ve yüz yüze sınavlarla birlikte hızlı bir artış gösterdiği özellikle mutant virüsün çocuklarda ve gençler arasında da görüldüğü belirtilmiştir.

 

Sendikamızın 1 Mart süreciyle birlikte eğitim kurumlarında gerekli tedbirlerin alınması ve eğitim emekçilerinin tamamının aşılanması yönündeki talepleri dikkate alınmamış, okullar gerekli önlemler alınmadan açılmıştır. Eğitim Sen olarak bugüne kadar yaptığımız bütün girişimler, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'na acil aşılama ile ilgili olarak yaptığımız başvurulara verilen cevaplar, eğitim emekçilerinin aşılanmasına yönelik ciddi bir adımın atılmadığını ve buna dair sağlıklı bir planlamanın da olmadığını ortaya çıkarmıştır.

Her okuldan covid19’a yakalan eğitim emekçisi haberlerinin yağmur gibi sendikamıza bildirilmektedir. Buna rağmen biz eğitim emekçileri fedakarca görevimizi yapmaya devam etmekteyiz. Bu zor günlerde iktidar mensuplarının akıl ve bilimden uzak açıklamalarını duymaktan artık çok sıkıldık. Meslektaşlarımızın hastanelere kaldırıldığı, ölüm haberlerini aldığımız ve hayatlarımızla ilgili ciddi kaygı duyuyorken, salgının yeterince toplumun gündemine girmediğini ifade eden açıklamalar, sürecin böyle devam edeceği yönünde güçlü emareler barındırmakta ve kaygılarımızı artırmaktadır.

Biz eğitimciler, öğretmenler, eğitim çalışanları; öğrencilerimizle birlikte okul içi ve okul dışı yaptığımız etkinliklerde önce çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılayıp onların yemeklerini yedirmeden asla kendi yemeğimizi yemeyiz. Önceliğimiz her zaman sorumluluğunu aldığımız öğrencilerimizdir. Aynı davranışı kendisi de eğitimci olan Sayın Bakandan beklerdik. Milli Eğitim Bakanının öğretmenler aşılanmadan aşı yaptırması ve üzerinden yaklaşık bir buçuk ay geçmesine rağmen ancak köy öğretmenlerinin aşılanabilmiş olması sorumluluklarımız düzeyinde duygudaşlık yaşamadığımızı göstermesi açısından önemlidir. Milli Eğitim Bakanı kameralar önünde aşısını olmuş, ancak sorumlusu olduğu eğitim emekçilerinin aşı olması için gerekli adımları atmamıştır.

Bugün gelinen durumda yüz yüze eğitimlerini sürdüren tüm eğitim çalışanlarının acil olarak aşılanması aksi takdirde yaşanacak her türlü olumsuzluğun vicdani sorumluluğu yöneticilerindir. Eğer vicdanları varsa elbette… Bununla beraber yüz yüze sınavlara girdikleri için hastalıkla yüzleşen çocuklarımızın sorumluluğu da yöneticilerindir. Bizler, eğitim emekçileri olarak yöneticilerin taşımaları gereken sorumlulukları yurttaşlarımıza en kararlı biçimde ifade etmeye devam edeceğiz.

Bu sebeple bir uyarı da çocuklara test yapmayan Sağlık Bakanlığına yapmak istiyoruz. Test yapmadığınız çocuklar teşhis konulmadığı için sınavlara ve okullarda derslere girmektedirler. Yüz yüze eğitim sürecindeki eğitimciler ve öğrenciler her gün düzenli teste tabi tutulmalıdır. Aksi halde önü alınamayan salgın artmaya, eğitimciler hayatlarını kaybetmeye devam edecektir.

Bizler, Eğitim Sen Samsun şubesi olarak, SES Samsun şubesi ve Samsun Tabipler Odasının hemen yanımızda omuz omuza desteklerini duyumsayarak bir kez daha belirtiyoruz. Yüz yüze eğitimin sürdüğü her okulda ciddi sayıda pozitif vakaların söz konusu olduğu, eğitim emekçilerinin ve öğrencilerimizin hızla hastalandığını tespit ediyoruz. Hasta sayısındaki artış, zaten çok zor koşullarda görevlerini yapan sağlık çalışanlarımızın üzerindeki yükü kat be kat artırmaktadır.

 

Bu yük “sağlık çalışanlarımıza minnettarız” söylemiyle azalmamaktadır. Sağlık çalışanlarımızın iş yükünün azalması için de yüz yüze eğitime ara verilmesi kaçınılmazdır. Neredeyse hiçbir tedbir almayan yetkililere durumun yönetilemez düzeyde olduğunu bir kere daha hatırlatıyoruz. Türkiye'de en çok vakanın görüldüğü Samsun'da yüz yüze eğitime ara verilmesi şu an yapılmakta olan sınavların iptal edilmesi için başta Samsun Valisi olmak üzere,  halkın, eğitim emekçilerinin ve öğrencilerimizin sağlığından sorumlu diğer tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: , Önlenebilir, Her, Ölüm, Bir, Cinayettir,
Yorumlar
Haber Yazılımı