Haber Detayı
30 Haziran 2019 - Pazar 19:58 Bu haber 1904 kez okundu
 
SAMÇEP : Sinop ve Akkuyu Nükleer Santral Projeleri Derhal İptal Edilsin
SAMÇEP sözcüsü Mehmet Özdağ Sinop ve Akkuyu Nükleer Santral Projelerinin derhal iptal edilmesi gerektiğini söyledi.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
SAMÇEP : Sinop ve Akkuyu Nükleer Santral Projeleri Derhal İptal Edilsin

Konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Özdağ, “Sinop Nükleer Santral Projesi maliyetinin ilk tahminlerin yaklaşık iki katına çıkarak 40 milyar doların üzerine yükselmesi nedeniyle ekonomik gerekçelerle durma aşamasında olduğu bilinmekteydi. Bu durum Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya’da yaptığı açıklmalarla teyit edilmiş oldu.

Sinop Nükleer Santralı; Sinop-Kastamonu-Çankırı Çevre Düzeni Planı içerisinde gizlenmeye çalışılan hukuken sakat başlayan bir proje olup, henüz inşaatı başlamadan proje alanında yaşanan ağaç kıyımı ile de tüm bir ekosistem üzerinde çok büyük bir stres yaratmıştır. “ dedi.

 

SİNOP SANTRALİNİN ALANI DEVLET ORMANI

 

Sinop Nükleer Santralı Projesi için tahsis edilen alanın tamamının Devlet Ormanı (endüstriyel orman) olduğunu belirten Özdağ,”  Sinop Nükleer Santralı ÇED raporlarında yer alan inşaat aşaması ve işletme aşaması bilgilerini kamuoyuna bir kez daha hatırlatmak isteriz;

  • Proje için ayrılan alanın büyüklüğü 10,1 milyon metrekare,
  • İnşaat aşamasında yapılacak kazı miktarı 32, 6 milyon metreküp,
  • Günlük soğutma suyu miktarı 28 milyon metreküp,
  • Şu ana kadar inşaat alanı olarak belirlenen orman arazisinden kesilen ağaç sayısı yaklaşık 650 bin adet.
  • Kullanılmış nükleer yakıt, Türk Devletinin kapsamında yer alan nihai depolama alanına transfer edilecektir,
  • Ayrıca işletme aşamasında katı, sıvı ve gaz radyo aktif atıkların ortama salınacağı da ÇED raprunda belirtilmektedir. “ diye konuştu.

 

 

ELEKTRİK ÜRETİM KAPASİTEMİZ TÜKETİMDEN FAZLA

 

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz ortamında elektrik üretim kapasitemizin yıllık artış oranının, tüketim artışından fazla olduğunu ifade eden Mehmet Özdağ, “ Son üç yıldır arz fazlası olduğu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlı’ğının raporlarında da açıkça görülmektedir.

Ayrıca nükleer eneriji için verilecek ABD Doları cinsinden piyasa fiyatlarının 2-3 katı üstünde olan sabit fiyatlı alım garantileri nedeniyle halkımızın ucuz ve kaliteli enerji ihtiyacının karşılanması da mümkün değildir.

Sinop Nükleer Santralı Projesinin durma noktasına gelmesi ile Hükümetin (Cumhurbaşkanının) Akkuyu Nükleer Santralı Projesinde yaşanan ekonmik sıkıntıları aşmak için uluslar arası destekle, projeye yabancı ortak ve sermaye arayışı da hızlanmıştır. Ekoloji Birliği olarak başta ülkemizde olmak üzere dünyanın hiç bir yerinde nükleer santral istemediğimizi bir kez daha belirtmek isteriz.” Şeklinde konuştu.

 

SAMÇEP sözcüsü Mehmet ÖZDAĞ , Sinop ve Akuyu Nükleer Santral Projeleri kesin olarak iptal edilene kadar, halkımızın desteğini alarak demokratik ve hukuki haklarını kullanarak mücadelelerini sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: SAMÇEP, :, Sinop, ve, Akkuyu, Nükleer, Santral, Projeleri, Derhal, İptal, Edilsin,
Yorumlar
Haber Yazılımı