Haber Detayı
24 Temmuz 2021 - Cumartesi 11:48 Bu haber 500 kez okundu
 
Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nden 24 TEMMUZ mesajı
Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yusuf Ziya Çakır, Türk basında Sansürün Kaldırılışının 113'üncü Yıl Dönümü'nde, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle bir açıklama yayımladı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nden 24 TEMMUZ mesajı


Çakır günümüzde basın sektörünün yaşadığı en önemli sorunun 'işsizlik' olduğunu söyledi

 

SANSÜRE KARŞI İLK DİRENİŞ 


Tarihler 24 Temmuz 1908'i gösterdiğinde, Meşrutiyet'in ilanından 1 gün sonra gazetelerin ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başladığını hatırlatan Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır, açıklamasında ayrıca şu görüşlere yer verdi:

 

"24 Temmuz, 1971 yılından bu yana 'Basın Bayramı' ya da 'Basın Özgürlüğü Günü' olarak kutlanırken, son yıllarda Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak anılmakta. Bugünü anlamlı kılan olay ise 1908 yılında, o dönemin aydın gazetecilerinin, padişahın adamlarına baskı kalıplarını vermeyi reddederek, sansüre karşı ilk direnişi gerçekleştirmeleridir. Yani bu açıdan 24 Temmuz gerçek gazeteciliğin başladığı gündür. 

 

24 SAAT SORUMLULUK


Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de ifade ettiği gibi basın milletimizin ortak sesidir. Dolayısıyla basın, ülke olarak gelişmemizin, kalkınmamızın, güçlenmemizin ve hedeflerimize ulaşmanın en önemli kurumlarından birisi olmayı sürdürmektedir. Basın, her türlü gündemi, ülkemizin hedefleri doğrultusunda, milletimizin duygu, beklenti ve ihtiyaçlarını uluslararası alana taşıma noktasında, çok büyük bir sorumluluk üstlenmekte ve 7 gün 24 saat bu sorumluluğu yerine getirmektedir. 

 

İŞSİZLİK HER GEÇEN GÜN ARTIYOR


Bugün bir 24 Temmuz'da daha basının, demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından biri olduğunu vurgulamamızın yanı sıra, mesleğimizin Türkiye'de belki de tarihinin en zorlu, en güç süreçlerinden birini geçirdiğini  belirtmek istiyoruz. Her geçen gün artan işsizlik, mesleğimizin gerçek emekçilerinin kanayan yarası olmaya devam etmektedir. Basın sektöründe ifade özgürlüğünün önündeki engeller ise azalacağına maalesef artmaktadır. Artan işsizlik ve ifade özgürlüğüne getirilen engeller endişe vericidir. Oysa basın ve basın özgürlüğü, çağdaş hayatın ve çağdaş demokrasinin vazgeçilmez unsuru olmaya devam etmektedir.

 

Sonuç olarak, sorunlarımızın çözümü konusunda mücadelemizi artırarak sürdüreceğiz. Bu yönde umutsuz bir çaba içerisinde olmayacağız. Bu düşünceler ışığında tüm meslektaşlarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı kutluyor, sağlık, başarı ve esenlikler diliyorum."

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, 19, Mayıs, Gazeteciler, Cemiyeti'nden, 24, TEMMUZ, mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı