Haber Detayı
05 Mayıs 2021 - Çarşamba 17:20 Bu haber 600 kez okundu
 
Samsun’a İlk Yardım Eğitim Merkezi Kuruluyor
Samsun’a İlkyardım Eğitim Merkezi Kurulması ve bağımlılıkla mücadele konusunda protokol imzalandı.
SAĞLIK Haberi
Samsun’a İlk Yardım Eğitim Merkezi Kuruluyor

 

Samsun’a İlkyardım Eğitim Merkezi Kurulması ve bağımlılıkla mücadele, Protokol imza törenine Samsun Valisi  Doç. Dr. Zülkif DAĞLI, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz ÜNAL, İl Sağlık Müdürü ve Yeşilay Samsun Şube Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali ORUÇ, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Levent UÇARLI katıldı.

 

4 kurum  arasındaki iş birliğini esas alan söz konusu protokol; AFAD Gönüllülük Projesi doğrultusunda Samsun’da irtibat kurulan AFAD gönüllülerine ilk yardım eğitimini vermek üzere İlk Yardım Eğitim Merkezinin kurulmasını amaçlıyor. Protokolle ayrıca,  kentteki ilk yardım eğitimlerinin koordinasyonundan sorumlu Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliğine yönelik ilk yardım eğitimi taleplerindeki yoğunluğun azaltılarak bu yöndeki eğitim ihtiyaçlarının temini de  amaçlanıyor.

 

Protokolde ayrıca, Yeşilay Samsun Şubesi tarafından yürütülen bağımlılıkla mücadele kapsamında düzenlenen eğitimlerdeki gereksinimlerin karşılanması da bulunuyor. .

 

Protokol uyarınca Ondokuz Mayıs Üniversitesi; ilk yardım eğitimlerinin verilebilmesi için gerekli olan İlkyardım Eğitim Merkezi ve ilk yardım eğitim salonlarının hazırlanması, eğitim salonlarının yerlerinin belirlenmesi ve bu salonlarda kullanılmak üzere Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün belirlemiş olduğu asgari malzemelerin temini ve kullanıma sunulması noktasında görevler yürütecek.

           

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun’a, İlk, Yardım, Eğitim, Merkezi, Kuruluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı