Haber Detayı
26 Ocak 2022 - Çarşamba 16:42 Bu haber 456 kez okundu
 
Samsun BES’ten Adalet Hizmetleri Tazminatı tepkisi
BES ( Büro Emekçileri Sendikası) Samsun Şubesi üyeleri Samsun Adliye Sarayı önünde düzenledikleri eylemle Adalet Hizmetleri Tazminatı’ndaki hukuksuzluğa tepki gösterdi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun BES’ten Adalet Hizmetleri Tazminatı tepkisi

 Konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan BES Samsun Şube Hukuk ve TİS Sekreteri Bahtiyar Akıncı şu ifadelere yer verdi:

 

“ Ülke tarihimizin en derin siyasal ve ekonomik krizlerinden birini yaşıyoruz. Gıda ürünlerinden doğalgaza, akaryakıttan elektriğe kadar tüm ürünlere birbiri ardına gelen zamlar emeği ile geçinen geniş toplum kesimlerine hayatlarını sürdürülemez hale getirdi.

 

 

 

Güvenirliliğini tamamen yitirmiş olan TÜİK in açıkladığı enflasyon oranlarına dayanılarak yapılan ücret artışları halkın her geçen gün daha fazla yoksullaşmasına neden oluyor. Daha yılın ilk günlerinde gelen zamlar ve vergi oranlarındaki artışlar nedeniyle asgari ücrete, memur maaşlarına ve emeklilere yapılan göstermelik maaşlar daha emekçilerin cebine girmeden eriyip gitmiştir.

 

 

Hükümet ile sarı sendikaların kol kola birlikte saf tuttuğu 25 Ağustos 2021 tarihinde imzalanan 6. Dönem Toplu İş Sözleşmesinde Adalet Bakanlığına bağlı birimlerde çalışan tüm sözleşmeli (4-b li) personel ile birlikte teknisyenlere, pedagoglara, sosyal hizmet uzmanlarına, doktorlara, hemşirelere, eğitimcilere  Adalet Bakanlığı personeli olarak bir bakıma Adalet için  hizmet etmelerine rağmen “ADALET HİZMETLERİ” tazminatı ödenmemesi büyük haksızlık ve iş barışını bozan, eşit işe eşit ücret ilkesine aykırı bir uygulamadır.  

 

6. Dönemde imzalanan “ADALET HİZMETLERİ TAZMİNATI” bölümünde yer alan oranlar İzmir, Ankara, İstanbul için 15 puan, diğer büyük şehirler için 10 puan ve geriye kalan tüm şehirler için 5 puan olarak artırımlı uygulanır denilmektedir. Bu durum kamu emekçilerinin çalışma barışını bozmakta olup personel arasında ayrımcılığa yol açmaktadır.

 

Adalet Bakanlığına bağlı birimlerde çalışan tüm sözleşmeli personel ile birlikte teknisyenler, pedagoglar, sosyal hizmet uzmanları, doktorlar, hemşireler, eğitimciler gibi meslek grupları Adalet Hizmetleri tazminatından muaf tutularak, Anayasal hakları ihlal edilerek mağdur edilmişlerdir.  

 

 

Acilen bu mağduriyet giderilmeli, aynı işi yapan aynı yerde çalışanlar arasında eşitsizlik, uygunsuzluk ve iş barışı bozgunculuğuna son verilmelidir. “

 

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun, BES’ten, Adalet, Hizmetleri, Tazminatı, tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı