Haber Detayı
31 Aralık 2018 - Pazartesi 17:53 Bu haber 4669 kez okundu
 
Samsun Birleşik Kamu İş'ten 2018 değerlendirmesi
Birleşik Kamu İş Sendikası Samsun İl Temsilcisi Rüstem Kara 2018 yılını değerlendirdi.
DÜNYA Haberi
Samsun Birleşik Kamu İş'ten 2018 değerlendirmesi

         2018’ de yaşanan ekonomik krizin , dar gelirlileri ve çalışanları ezip geçtiğini belirten Rüstem Kara değerledndirmesinde şu görüşlere yer verdi:  2018 yılı ekonomik krizin iyiden iyiye kendini htirdiği bir yıl olarak geride kalmaktadır. Kriz en çok çalışan kesimleri etkilemiş, çalışanların yıl içerisinde aldıkları ücretler hayat pahalılığı karşısında sürekli olarak gerilemiştir.

Asgari ücret ile geçinenleri etkilediği kadar devlet memurlarını da yakından etkilemiştir.  2018 yılı memurlar adına yoksulluk, güvencesizlik ve verilen sözlerin tutulmadığı bir yıl olarak geride kaldı.

      Enflasyon tavan yaptı ücretler eridi

     Konfederasyonumuzun her ay için düzenli olarak gerçekleştirdiği “halkın enflasyonu” araştırması 2018 yılında çalışanlar adına acı gerçeği ortaya çıkardı. Enflasyon oranı TÜİK verilerine göre 2018 yılının son aylarında yüzde 25.24’e yükselerek son 15 yılın zirvesine ulaştı.   2018 yılının son aylarında ülkemiz de açlık sınırı 2300 TL, yoksulluk sınırı ise 8000 TL’ye dayanmıştır. 

 Bu durumda ülkemiz de çalışan eğitim çalışanlar, sağlık çalışanları, büro çalışanları, yerel yönetim ve ulaşım çalışanları ve diğer kamu kurumlarına bağlı devlet memurlarının aldıkları ücret yoksulluk sınırının altında kalmıştır. Türk Lirasının döviz kuru karşısında 2018 yılında yüzde 40’ın üzerinde değer kaybetmesi, ülkemiz de öğretmen ve hemşirelerin maaşlarını AB ülkelerine oranla gerilemesine neden oldu. 

    AB ülkelerinde yeni mesleğe başlayan öğretmen ve hemşirelerin yıllık kazanç oranları 35.000 ile 40.000 Euro civarında değişim gösterirken, ülkemiz de öğretmen ve hemşire maaşları yıllık olarak 7000 Euro, aylık olarak ise yaklaşık 600 Euro civarına denk düştü.

     Memurlara verilen sözler yine tutulmadı

    Yıllardır devlet memurlarına verilen “3600” ek gösterge sözü 24 Haziran seçimleri öncesinde tekrar gündeme getirilmesine rağmen, seçimlerin ertesinde boş bir vaat olarak kalmıştır. Öğretmenler, hemşireler, din görevlileri ve emniyet görevlilerine “3600” ek gösterge sözü 2018 yılında da yerine getirilmemiştir.

     Güvencesizlik memurları ve memur adaylarını intihara sürükledi

 

      2018 yılına ülkenin farklı alanlarında farklı iş kollarına mensup yurttaşların “geçinemiyoruz” diyerek intihar girişimleri damga vurdu. Onlarca yurttaş ülkenin çeşitli yerlerinde intihar girişimlerinde bulunarak “ekonomik kriz” karşısında bulunduğu çaresizliği dile getirdi.    2018 yılı içerisinde resmi olmayan verilere göre 30’dan fazla memur ekonomik sıkıntılar, çalışma yaşamında ki ağır stres ve baskıya bağlı olarak yaşamına son verdi.

      Atanamayan öğretmenlerin sorunları bu yılda çözülmediği gibi, birçok öğretmen adayı işsizlik ve geçim sıkıntısı nedeni ile yaşamına son verdi. İntihar ettiğinde cebinde 10 TL’si bulunan ataması yapılamayan İbrahim öğretmen ve yine ataması yapılamadığı için intihar eden Merve öğretmen ülkemiz de ataması yapılamayan öğretmenlerin ve diğer memur adaylarının durumunu gözler önüne serdi.

      Sağlık çalışanlarına şiddet arttı

  Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet 2018 yılında da artarak devam etti.Hastaneler sürekli olarak doktorlara ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet haberleri ile gündeme geldi.     Sağlık çalışanlarına son 6 yılda 69 bin civarında şiddet vakası gerçekleşirken, bu oran 2018 yılı içerisinde 3 bin den fazla olarak kayıtlara geçti.

     Birleşik KAMU İş; bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de çalışanların, asgari ücretlilerin, İşsiz kalan gençlerin sesi olmaya devam edecektir. O arada 2018 yılında yaşanan ekonomik kriz dünyada yaşanan büyük bir ekonomik krizin bize yansıması şeklinde olmamıştır. Üretimsizlik sonucunda işsizlik ve ekonomik krizi giderek büyümektedir.

     Birleşik KAMU İş olarak, ekonomik krize ve işsizliğe neden olan ekonomi politikalarına son verildiği bir yıl olmasını dileklerimizle yeni yılınızı kutluyoruz."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Birleşik, Kamu, İş'ten, 2018, değerlendirmesi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı