Haber Detayı
30 Nisan 2021 - Cuma 10:10 Bu haber 4218 kez okundu
 
Samsun'da 1 Mayıs Atatürk Anıtı Önünde Kutlandı
Samsun’da “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” koronavirüs ve tam kapanma süreci nedeniyle bir gün önceden Samsun Atatürk Anıtı önünde kutlandı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun'da 1 Mayıs Atatürk Anıtı Önünde Kutlandı

 

Kutlama Törenine, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikası (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB) Samsun temsilcileri, CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik, sendika üyeleri ve temsilcileri de katıldı.

 

TABİP ODASI: TÜRKİYE PANDEMİ MÜCADELESİNDE SINIFTA KALDI

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Fundan Furtun, "Pandemi ve kötü yönetim en çok dar gelirlileri ve bu ülkenin ekonomisini sırtlayan işçi kesimini etkilemiştir. Maalesef Türkiye Cumhuriyeti pandemi ile mücadelede sınıfta kaldı. Alınan her tedbir yarım yamalak olduğu için uzun vadede kayıplar kazançlarının yanında çok daha fazla olmuştur.

 

 İnsanlarımız, basiretsiz yönetim anlayışının bedelini canıyla ödemiştir. Aşılama mutlaka hızla yaygınlaştırılmalı, ve herkesi kapsamalıdır. Belli bir sayıdan fazla işçinin biraraya geldiği yerlerde de özel havalandırma yarı veya tam kadro dönüşümlü kurala bağlanmalıdır. İşyerlerine servis tesis etme mecburiyeti getirilmelidir. Ekonomik destek olmaksızın korumasız ve aşısız tam kapanma yetersizdir, eksiktir çözüm değildir” dedi.

 


TÜRK İŞ : KOD 29 UYGULAMASI KALDIRILSIN


Türk-İş Samsun İl Temsilcisi Şaban Çılgın da, "Devasa boyutlara gelen işsizlik sorunu resmi verilere bile yansıdı, görünür oldu. Ama çalışır gözüken ve fakat ücretsiz izine çıkarılan milyonlarca emekçinin yaşamlarını asgari ücretin yarısı bir gelirle nasıl sürdürecekleri sorusu yanıtsız kaldı. Koronavirüs sürecinde sendikasız, örgütsüz, güvencesiz işçiler ya işsizliğe ya da yoksulluğa mahkum edildi. Kısa çalışma ödeneği uygulaması, salgın boyunca güçlendirilerek sürdürülmelidir. Ücretsiz izine çıkarılan emekçilere yeterli gelir desteği sağlanmalıdır. 

Kamuoyunda “Kod 29″ olarak da bilinen bu muvazaalı uygulama ortadan kaldırılmalıdır. Salgının yayılım hızıyla aşılama hızı arasındaki dengesizlik mutlaka giderilmelidir. Fabrikalarda, bürolarda, her türlü kalabalık ortamda, fiziki temasın yoğun olduğu yerlerde çalışan emekçiler aşı programındaki öncelikli kapsama alınmalıdır. Salgınla mücadelede sorumluluğun bireylere bırakıldığı bir yaklaşımdan, etkin ve önleyici toplumsal yaklaşıma geçilmesi bir zorunluluktur”diye konuştu.

 


KESK: İŞÇİLERİN VE HALKIN DEĞİL, SERMAYNİN ÇIKARLARINI KORUMAYA ÇALIŞIYORLAR

Tam kapanma önlem paketinde işçi sınıfı ve halk sağlığı ve geliri değil, sermayenin çıkarlarını korumaya çalıştıklarını ifade eden Kesk Dönem Sözcüsü Arzu Topaloğlu, herkese eşit gelir desteğinin sağlanması gerektiğini belirterek, “ Çarklar dönmeye, çalışanların çoğunun işe gitmeye, insanlarımız çökmeye, sağlık emekçilerimiz tükenmeye devam ediyor. Tam kapanma dedikleri önlemlerde biz yokuz. Çalışanlar hastalanmaya çalışmayanlarda açlığa mahkum ediliyor. 

 

Pandemi sürecince sınıfsal eşitsizliklerin yanında toplumsal cinsiyet eşitsizliği derinleşiyor. Herkese aşı ve gelir desteği sağlansın. Çalışırken hastalanan emekçiler için Kovid-19 iş kazası meslek hastalığı olarak kabul edilsin. ‘Kod 29’ ve ücretsiz izin zulmüne son verilsin. Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın. 2020 1 Mayıs’ta ifade ettiğimiz gerçek, 2021 de çok daha bir biçimde ortadadır. Bu yüzden yaşamı ve gezegeni tehdit eden, büyük bir felakete dönüşmüştür. Umudumuz birliğimizde, mücadelemizde ve dayanışmamızdadır” şeklinde konuştu.

 

DİSK: ZOR GÜNLERDEN GEÇİYORUZ

 DİSK Karadeniz Temsilcisi ve Genel-İş Sendikası Başkanı Mutlu Karabacak  da şunları söyledi: “Herkes evine kapanırken bizler çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Her türlü bulaş riskine rağmen sürdürdüğümüz kamu hizmeti ile kentleri yaşatıyoruz. İnsanlığın ve ülkemizin geleceği için herkese ücretsiz aşı hakkı, güvenlik hakkı, belediye ve şirket işçilerine kadrosu ve eşit haklar eşit ise eşit ücret kamusal, nitelikli, parasız ve erişilebilir sağlık ve eğitim, salgında iş ve gelir kaybına uğrayan işçilere ve hanelere asgari gelir desteği sağlansın.

 

Kovid-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin. Kamu istihdamı artırılsın istiyoruz. Hukuksuz olarak işten edilmeleri Kod-29 zulmüne ücretsiz izin uygulamasına işsizlik sigortası fonunun talan edilmesine asgari ücretten alınan vergilere doğanın talanına ve sömürüsüne son verilsin.” 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, 1, Mayıs, Atatürk, Anıtı, Önünde, Kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı