Haber Detayı
04 Eylül 2021 - Cumartesi 10:31 Bu haber 1010 kez okundu
 
Samsun'da 3 çılgın kadın aktivist aranıyor
Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği, AB Sivil Düşün Programı tarafından desteklenen projede görev almak üzere 3 Çılgın Kadın Aktivist Arıyor.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun'da 3 çılgın kadın aktivist aranıyor


Proje ilgili olarak bir açıklama yapan ve gönüllü başvurularını beklediklerini belirten Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği Başkanı Psikolog Mustafa Kınık,

 

" Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği olarak yeni bir çalışmaya daha imza attık. AB Sivil Düşün Programı tarafından desteklenen 3 Çılgın Kadın Aktivist Aranıyor Projemizde,  örnek bir hak temelli izleme ve değerlendirme çalışması yaparak Samsun'da son 1 yılda kadının güçlenmesi alanında kamu kurumları ve belediyeler tarafından yapılan çalışmaların sayısı ve niteliğine dikkat çekmeyi amaçlıyoruz. 

 

Samsun, TEPAV tarafından yapılan 81 İlde  Cinsiyet Eşitliği Karnesinde ise 25. sırada yer almıştır. Araştırmaya göre Samsun'da kadınların siyaset ve ekonomide temsil edinme oranı ülke ortalamanın çok altında yer almaktadır. Bu nedenle yerelde kadın erkek  eşitliğinin sağlanmasına yönelik plan ve politikaların oluşturma süreçlerinde kadınları " dahil etme ve dikkate alma" büyük önem arz etmektedir. Covid -19 Pandemi süreciyle birlikte kadına yönelik  çalışmaların mevcut durumu ve kurumlar tarafından kadınların güçlenmesi alanında yürütülen faaliyetlerin neler olduğu merak konusudur. " dedi.

 


3 Çılgın Kadın Aktivist Aranıyor Projesi kapsamında,  gönüllü olarak seçilen üç aktivist kadın ile birlikte ilimizdeki kurumların son 1 yılda  kadın erkek  eşitliği ve kadının güçlenmesi alanına  yönelik hazırladıkları ve uyguladıkları plan, proje ve faaliyetleri araştırılarak  raporlanacağını bildren Kınık, "Karar vericilerle  yapılacak yüz yüze görüşmelerin yanı sıra kurumların web siteleri ve yayınlanan raporlardan da yararlanılarak elde edilen tüm bilgiler kamuoyu ile paylaşılacaktır. 

 

Sosyal medya  ve siz değerli basın mensupları aracılığı ile  yapılacak  bu bilgilendirmelerle birlikte  son bir yılda  Samsun'da , kadının güçlenmesi alanında ne kadar çalışma yapıldığı tespit edilecektir.  Ağustos – Kasım 2021 tarihleri arasında devam edecek olan 3 Çılgın Kadın Aktivist Aranıyor Projemizin ilk faaliyetini uygulamaya geçirdik." diye konuştu.

 

Mustafa Kınık bu kapsamında sahadaki izleme  ve değerlendirme çalışmasında aktif görev alacak aktivistlerlde aranan özellikleri de şöyle sıraladı:" 18-55 yaş arası kadın, Eşitlik için sözü olan, İlimizde son 1 yılda kadınlara yönelik yapılan çalışmaları merak eden ve izleme çalışmasında yer alarak bu projenin yaygınlaştırılmasına katkı sunan kadınların gönüllü başvurularını bekliyoruz."

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, 3, çılgın, kadın, aktivist, aranıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı