Haber Detayı
05 Nisan 2021 - Pazartesi 17:51 Bu haber 830 kez okundu
 
Samsun’da 350 Bin Doz Covid 19 Aşısı Yapıldı
Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammed Ali Oruç, Samsun’da Sağlık Bakanlığının koordinasyonunda sürdürülen Covid 19 aşı çalışması hakkında bilgi verdi.
SAĞLIK Haberi
Samsun’da 350 Bin Doz Covid 19 Aşısı Yapıldı

Samsun l Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç şunları söyledi:

“İlimizde Samsun Valiliğimiz koordinasyonunda oldukça etkin bir Covid 19 aşı çalışması sürdürüyoruz. 350 bin doz aşıyı bugün itibariyle tamamladık. 200 binin üzerinde Samsunlunun 1. doz, 150 bine yakın Samsunlunun da 2. doz aşıları yapıldı. Yani nüfusumuzun neredeyse 15’i aşının koruma kalkanın içine girdi. Bu tablo pandemiyle mücadelemizde bize önemli bir güç veriyor.

Ancak bu gücü doğru kullanmamız, daha çok insanımızın aşılanmasına fırsat tanımamız ve aşılama süreci tamamlanmadan, önlemleri bırakmamamız büyük önem taşıyor. Aşılama ve önlem sürecini bir arada, güçlü bir şekilde yürütemezsek, aşının koruma alanını istediğimiz gibi genişletmemiz mümkün gözükmüyor.

Üzülerek görüyoruz ki, insanlarımızın bir kısmı aşılama süreci başladığından beri, pandemi sona ermiş, bulaş bitmiş, yaşanan tüm problemler geride kalmış gibi davranmayı tercih ediyor. Büyüklerimiz, nasılsa aşımızı olduk artık koruma altındayız diye rahatlıyorlar; aşı olmayanlar ise nasılsa risk grubundaki büyüklerimiz koruma altında, gençlerde de hastalık çok güçlü etki göstermiyor düşüncesiyle kurallara uymuyorlar. Bu hatalı yaklaşım, Covid 19’a yayılım için önemli bir fırsat tanıyor.

Evet, aşı bu mücadeledeki en büyük silahımız. Covid 19’u yeneceksek, aşının bize vereceği bağışıklık gücüyle yeneceğiz. Vücudumuz aşı sayesinde, virüsle nasıl başa çıkacağını, onun etkilerini nasıl yok edeceğini öğrenecek.

Ancak bunu yaparken aşının bizi koruma yöntemini de unutmamalıyız.

Aşı bizi hastalığı kapmaktan ya da onu bünyemizde taşıyıp başkasına bulaştırmaktan değil; virüsün oluşturduğu ağır hastalık tablosundan, hastaneye yatışımıza neden olacak semptomlardan ve olası ölüm vakalarından koruyabilir.

Aşı olsak da, hastalığı kapabileceğimizi ve belirtileri hafif geçireceğimizden, aşının koruyuculuğu altında olduğumuz zannıyla, hastalığı daha fazla insana bulaştırabileceğimizi unutmamalıyız.

Aşımı oldum, ailemde aşısını oldu, artık bir araya gelebiliriz düşüncesi, virüsü buradan alıp, aşı korumasına girmemiş insanlara aktarmamızdan başka bir sonuç doğurmayacaktır.

Covid 19’u yeneceksek şu üç gerçeği kabul etmemiz gerekiyor.

  1. Covid 19 aşısı olmak, hastalığa yakalanmamıza engel değil.
  2. Covid 19 aşısı olmak, hastalığı taşımamıza, sevdiklerimize bulaştırmamıza engel değil.
  3. Ve aşının koruyucu kalkanı insanlarımızın tamamına ulaşmadan hepimiz risk altında olmaya devam edeceğiz.

Lütfen son bireyimiz aşılanana kadar kurallara uymaya devam edelim. Maske, Mesafe ve El hijyeni kurallarından asla taviz vermeyelim. Özellikle akraba ziyaretlerine, taziye ve cenazelere gitmekten aşı olsak da kaçınalım.

Etrafımızda aşı sırası gelenleri, “Aşını Ol! Ama Önlemi Bırakma!” diyerek uyaralım, onlara bunu her fırsatta hatırlatalım. 

Koronavirüsle mücadeleyi ancak son ana kadar önlemlere dikkat ederek kazanabiliriz.

Lütfen MHRS, E Nabız üzerinden ya da Alo 182 hattımızı arayarak aşı randevumuzu alalım. Aşımızı olalım. Önlemlerimize dikkat edelim.  

Aşılama süreciyle ilgili bilgi almak isteyen vatandaşlarımız Sağlık İl Müdürlüğümüzün 311 25 21 / 22 / 24 nolu telefonlarından Covid 19 Bilgi ve Danışma Hattımızı arayarak da bilgi alabilirler.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun’da, 350, Bin, Doz, Covid, 19, Aşısı, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı