Haber Detayı
16 Haziran 2021 - Çarşamba 12:16 Bu haber 428 kez okundu
 
Samsun’da Hayata Geçecek Olan Akıllı şehir Uygulaması Neler Getiriyor?
Samsun Büyükşehir Belediyesi, ASELSAN ile birlikte ‘Akıllı Şehir Trafik Güvenliği, uygulamasını hayata geçiriyor.
YEREL YÖNETİM Haberi
Samsun’da Hayata Geçecek Olan Akıllı şehir Uygulaması Neler Getiriyor?

Çevreye uyumlu, fiziksel, dijital ve insan sistemleri ile kişilerin yaşam kalitesini artıracağı bildirilen Akllı Şehir Trafik Güvenliği Uygulaması Hayatımıza neler getirecek?

 

TRAFİK AKIŞ HIZI ARTACAK

 

Modern, rekabetçi, fonksiyonel ve sürdürülebilir bir gelecek sunarak Samsun’u geleceğe taşıyacak. Trafik kazalarının önüne geçilmesinin amaçlandığı projeyle trafik akış hızı artacak.RAFİK VE ULAŞIM SORUNLARI ÇÖZÜME KAVUŞACAK

 

Büyükşehir Belediyesi akıllı şehir konseptinin içinde yer alacak trafik uygulamaları ve bilgi teknolojileri ile trafik ve ulaşım sorunlarını çözüme kavuşturacak. Şehrin belirli noktalarına yerleştirilen sensörlerden toplanan hız ve konum gibi bilgiler trafiğin sıkıştığı durumlarda alternatif çözüm sunacak. Bu doğrultuda trafiğin durumuna göre sinyalizasyon süreleri de değiştirilebilecek.

 

 

KAZALAR VE ENGLELLERDE HIZLI VE ETKİN MÜDAHALE

 Kazalar gibi trafik akışını etkileyecek engeller ortaya çıktığında hızlı ve etkin müdahalelerde bulunulacak. İtfaiye, polis ve ambulans gibi olay yerine müdahale etmesi gereken birimlerin trafik içerisinde hızlı yol alması sağlanacak.


TOPLU TAŞIMA SİSTEMLERİ ONLINE İZLENECEK


Toplu taşıma sistemlerinin durumu online olarak izlenecek. Bu kapsamda halk için en uygun ayarlamalar yapılabilecek. Çevreye uyumlu fiziksel, dijital ve insan sistemleri ile kişilerin yaşam kalitesini artıran, modern, rekabetçi, fonksiyonel ve sürdürülebilir bir gelecek sunan; ileri yaşamsal teknolojiler ile desteklenen akıllı şehir uygulamasına Türkiye’de ilk geçen il Samsun olacak.

 

BULVARLARDA ORTALAMA  HIZARTACAK

Proje öncesinde Samsun trafiğinin röntgenini çeken Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı ekipleri, özellikle Atatürk Bulvarı’nın Trafik Kesit Sayımı esnasında trafiğin yoğun olduğu bölümlerde, çiftyönlü, günlük ortalama 70 bin araç sayısına ulaşıldığını tespit etti.

 

SAMSUN’DA SABAH VE AKŞAM SAATLERİNDE TRAFİK AKIŞ HIZI 19-22 KM

Bunun yanı sıra,trafiğin en yoğun olduğu 07.30- 08.30 ile 17.15 – 17.45 saatlerinde Atatürk Bulvarı, 100.Yıl Bulvarı, Abdullah Gül Bulvarı ve İsmet İnönü Bulvarı’nda ortalama “Trafik Akış Hızı” ölçümü yapıldı. Yapılan ölçümler sonucunda ortalama hızların; Atatürk Bulvarı’nda saatte 38 kilometre, 100.Yıl Bulvarı’ndasabah 19 kilometre, akşam 22 kilometre, Abdullah Gül Bulvarı’nda 32 kilometre ve İsmet İnönü Bulvarı’nda da 30 kilometre olduğu saptandı.

 Bu durumun trafik akış ortalama hızının azami hız sınırından oldukça düşük olduğu ve sürüş konforunun azaldığını ortaya koydu.

 

 

YAKIT TÜKETİMİ VE KARBON SALINIMI

Akıllanan trafik uygulamaları ile artan araç sayısının beraberinde getirdiği zaman kaybı, yakıt tüketimi ve karbon salınımı artışı gibi sorunların önüne geçilecek proje kapsamında ayrıca trafik kaza oranları da belirlendi. Buna göre İl Emniyet Müdürlüğü 2019, Atakum, Canik, İlkadım ve Tekkeköy kaza istatistikleri incelendi.

 

SAMSUN’DA KAZALARIN YÜZDE 21’İ ATATÜRK BULVARI’NDA

Meydana gelen trafik kazalarının yüzde 21’inin Atatürk Bulvarında, yüzde 5’inin 100.Yıl Bulvarında, yüzde 4’nün ise Doğu Çevre Yolu Canik-Otogar arasında gerçekleştiği tespit edildi.  Merkez ilçede meydana gelen 64 kazadaise 113 kişinin yaralandığı, 3 kişinin de hayatını kaybettiği belirlendi.

 

Kazaların ağırlıklı olarak hız ihlali, kavşak geçiş kurallarına riayet etmemek, yaya kusurları ve trafiğe katılım kaynaklı olduğu görüldü.İl genelinde ise toplam 6 bin 90 adet trafik kazası meydana gelirken, 4 bin 353 kişinin yaralandığı, 87 kişinin de hayatını kaybettiği tespit edildi.

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun’da, Hayata, Geçecek, Olan, Akıllı, şehir, Uygulaması, Neler, Getiriyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı