Haber Detayı
14 Haziran 2021 - Pazartesi 14:47 Bu haber 685 kez okundu
 
Samsun’da Kadın Kooperatifi Sayısı 11’e çıktı
Samsun’da 4 Kadın Kooperatifinin Projesi,Kooperatiflerin Destek Programından Hibe Desteği Almaya Hak Kazanırken, Nisan ve Mayıs Aylarında 3 Yeni Kadın Kooperatifi Daha Kuruluşunu Tamamladı.
YEREL YÖNETİM Haberi
Samsun’da  Kadın Kooperatifi Sayısı 11’e çıktı

 

Samsun’da  Valiliğin de desteğiyle,  2021 yılı Nisan ayına kadar 8 kooperatif kurulmuş ve üretime destek vermeye başlamıştı.

 

 

Atakum Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Vezirköprü Afitap Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, İlk Kıvılcım 1919 Havza Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Ladik Laodikea Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Kavak Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Vezirköprü Nerik Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Bafra Kızılırmak Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Yakakent Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatiflerinin ardından,  3 kooperatif daha faaliyete başladı.

 

2021 yılı Nisan ve Mayıs aylarında Canik Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Yedi Desen Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile Dönüşüm Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinin de kuruluşu tamamlanarak 9 ilçede toplam 11 adet kadın kooperatifi faaliyete geçti.

 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “ Kadın girişimciliğinin en güzel örneğini teşkil eden ve kadınların sosyo-ekonomik olarak güçlenmesinde önemli bir rol oynayan kadın kooperatifleri, kadın istihdamının artmasında ve özellikle kırsal alanda yaşayan kadınların ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarında etkilidir.

 

“Kadınların üretim süreçlerinin yılın tamamına yayılması ve ürettikleri ürünün piyasada  hak ettiği değeri alması için kadın girişimcilerimizi her zaman destekliyoruz ve  bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz.  Ticaret Bakanlığının açmış olduğu Kooperatiflerin Destek Programı (KOOP-DES)  kapsamında; 2020 yılında Atakum Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile Vezirköprü Afitap Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi olmak üzere 2 proje desteklenerek toplam 220.000 TL hibe sağlanmıştır.

 

2021 yılında ise İlk Kıvılcım 1919 Havza Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Yakakent Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Nerik Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ve Yedi Desen Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi olmak üzere 4 proje desteklenerek gerekli makine teçhizat alımı ve gündüz bakımevi kurmak amacıyla toplam 431.846 TL hibe desteği sağlanmıştır.

Yine, Samsun Büyükşehir Belediyemiz de SOGEP ‘Samsun Yöresel Ürünleri Markalaşıyor Projesi’ kapsamında Kadın Kooperatiflerimize destekler vermektedir. Yerel kaynaklar kullanılarak kadın emeğiyle üretimi yapılan ürünlerin doğru hedef kitlesine, uygun pazarlama yöntemleriyle, kazancın doğrudan üreticiye yansımasını sağlamak amacıyla hazırlanan proje kapsamında 4 kooperatifimize üretim yeri tadilatı ve gerekli makine/ekipman desteği sağlanmıştır.

Bunların yanı sıra, Ticaret İl Müdürlüğümüzün destekleriyle kooperatiflerimize ürettikleri ürünleri pazarlayabilmeleri için de AVM’lerde stantlar açılmak suretiyle de destekler sağlanmaktadır.

Söz konusu projelerle, İlimizde bulunan kadın kooperatiflerimizi bir üst birlik ve tek bir marka çatısı altında toplamayı, ürettikleri ürünlerini satışa sunabilecekleri bir e-ticaret sitesi kurmayı ve yine ürettikleri ürünlerini satışa sunabilecekleri satış noktaları oluşturmayı hedeflemekteyiz.

Tüm bu desteklerle Samsun’da kadın kooperatiflerimizin sayısını daha da artırmayı amaçlıyoruz. Bu tür kooperatiflerin içerisinde girişimcilik potansiyelleri de artan kadın üreticilerimizi cesaretlerinden dolayı tebrik ediyor, ilimizin tanıtımına ve ekonomimize sağladıkları katkı için teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun’da, , Kadın, Kooperatifi, Sayısı, 11’e, çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı