Haber Detayı
24 Mart 2021 - Çarşamba 14:54 Bu haber 1518 kez okundu
 
Samsun’da Yoğun Bakım Doluluk Oranı Yüzde 70’e ulaştı
Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç Samsun’da 12 ilçede COVİD 19 vaka artışının sürdüğünü ve yoğun bakım doluluk oranının Yüzde 70'e ulaştığını söyledi..
SAĞLIK Haberi
Samsun’da Yoğun Bakım Doluluk Oranı Yüzde 70’e ulaştı

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç Samsun’da pandeminin ildeki genel seyri ve vaka dağılımı hakkında bilgi verdi.

 

17 İLÇENİN 12’SİNDE VAKA ARTIŞI SÜRÜYOR

 

Samsun’da  geçtiğimiz hafta da vaka sayısındaki artışın devam ettiğini belirten Dr. Muhammet Ali Oruç, “Bu artışın hastanelerimizde oluşturduğu yük gün geçtikte artıyor. Son haftaya ait Covid 19 verilerini de dikkate alarak bir projeksiyon yaptığımızda, il olarak vaka artış trendimizin zirvesine doğru adım adım ilerlediğimizi ve yoğun bakım doluluğunda 70’in üzerinde rakamlara doğru tırmandığımızı görüyoruz.

 

Samsun’da halen 17 ilçemizin 12’sinde vaka artışı sürüyor. İl olarak insidans hızımız yüz binde 508 ama Ondokuzmayıs ilçemizde bu oran yüz binde 837, Asarcık ilçemizde 766, Bafra ilçemizde 642, Terme ilçemizde 606, , İlkadım ilçemizde ise yüz binde 599. “ dedi.

 

SAMSUN'DA 285 BİN DOZ AŞI YAPILDI

Her ilçenin  kendi içinde koronavirüse karşı büyük bir mücadele gösterdiği gibi, etrafına hastalığı yeniden yayma riski nedeniyle de, aynı zamanda çevresi için bir risk unsuru haline geldiğini ifade eden Dr. Muhammet Ali Oruç, " Bu tablo bize Samsun olarak bir karar sürecine girdiğimizi; önümüzdeki 15 günün Samsun için koronavirüsle mücadelede ne kadar önemli hale geldiğini anlatıyor.

Bu 15 günde şehir olarak, tüm bireylerimizle, küçüğümüzden büyüğümüze tüm insanlarımızla bir karar vereceğiz. Maske, Sosyal Mesafe, El Hijyeni kurallarına uyup yoğun bakım ve yatan hasta oranlarımızı makul seviyelere çekip, sevdiklerimizi mi koruyacağız ya da önlemleri boş verip vaka sayımızı artırıp onların hayatını tehlikeye  atacağız. İlimizde şu ana kadar 285 bin doz aşı yapıldı. Bu da şehrimizdeki insanların önemli bir kısmının aşı sürecine dâhil olduğu anlamına geliyor. Her geçen gün artacak olan bu rakam, koronaya karşı kazanacağımız zaferde en büyük gücümüz olacak." diye konuştu.

 

VAKA SAYISINI HASTANELERDEKİ YÜKÜ DAHA FAZLA ARTIRMADAN DURDURACAĞIZ

Aşı çalışmalarına zaman tanımak için doğru kararı vermek gerektiğini bilidren Dr. Oruç açıklamasını şöyle tamamladı: Bu kararı hiç tereddüt etmeden tüm Samsunluların vereceğine inanıyorum.İlimizde vakaların azalması ve hedefimiz olan maviye ulaşmak ancak bizim elimizde.

İnşallah Samsun Valiliğimizin koordinasyonu ve yönlendirmesiyle el birliğiyle ilimizdeki vaka sayısını, vakalar hastanelerimizdeki yükü daha fazla artırmadan önce durduracağız.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun’da, Yoğun, Bakım, Doluluk, Oranı, Yüzde, 70’e, ulaştı,
Yorumlar
Haber Yazılımı