Haber Detayı
20 Mart 2021 - Cumartesi 17:30 Bu haber 1055 kez okundu
 
Samsun Eğitim Sen, yüz yüze eğitime ara verilmesini istedi
Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, Samsun’da vaka sayılarının iki karına çıktığını ancak, eğitimcilerin aşılanmadığını belirterek, yüz yüze eğitime tüm eğitimciler aşılanana kadar ara verilesini istedi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun Eğitim Sen, yüz yüze eğitime ara verilmesini istedi

Sendika binasında bir basın açıklaması yapan Topaloğlu, açıklamasında şunları söyledi:

 

Bilindiği gibi iktidar 1 Mart’tan itibaren “kademeli normalleşme” sürecini başlatma kararı almıştı. Buna paralel olarak da MEB okulları kademeli olarak yüz yüze eğitime açmaya karar vermişti. Salgın döneminde alınan kararların bir planlama dahilinde ve toplum sağlığını önceleyen bir bakış açısıyla yapılması gerekir.

 

VAKA ARTIŞI İKİ KATINA ÇIKTI

 Bugün salgının izlediği seyre bakıldığında vaka artışının 1 Mart düzeyinin yaklaşık iki katına çıktığı görülmektedir. Üstelik iktidar kendi yaptığı planlamaya ve verdiği sözlere de uymamaktadır. Çünkü MEB okulların kademeli açılması sürecinde köy öğretmenlerinden başlayarak öğretmenlerin aşılarının yapılacağını beyan etmiştir. Açıklamanın üzerinden geçen sürede görülmüştür ki; aşılanan öğretmen sayısı Türkiye genelinde ancak 80 bin civarındadır. Günde 1 milyon aşı yapılacağını söyleyenler geçtiğimiz 3,5 ay sürecinde 3 milyonu 2. Doz olmak üzere toplam 11 milyon kişiyi aşılayabilme becerisi göstermişlerdir. Bu sonuç toplumu hastalıkla baş başa bırakmaktan başka bir şey değildir.

 

HASTALANAN EĞİTİM ÇALIŞANI VE ÖĞRETMEN SAYILARI ARTIYOR

Pandemi döneminden olumsuz etkilenen alanlardan olan eğitim alanı ise tamamen kaderine terk edilmiştir.  Hastalanan eğitim çalışanı ve öğretmen sayıları gün geçtikçe artmaktadır. Fakat hiçbir önlem alınmadığı da gözlerden kaçmamaktadır. Okul idarecileri sadece hastalanan öğrenci ve eğitim çalışanlarının günlük çetelesini tutup il ve ilçe MEM’lere bildirmekten başka bir işlem yapamamaktadırlar.  Bu sonuçlar bilimsel verilere dayalı hareket etmemenin bir sonucudur. Ve sürpriz olmamalıdır. Çünkü toplumu kendi kaderine bırakarak hastalığın yayılımının durdurulmasının beklenmesi abesle iştigaldir.

 

SAMSUN  EĞİTİM ALANINDA KENDİ KADERİNE TERK EDİLDİ

5 hafta önce 100 binde 212 ile başlayan Samsunun hasta sayısı “yerinde karar dönemine” geçildiği günden bugüne yüz binde 458’e çıkmıştır. Rakamların bu kadar yükselmesine rağmen eğitim alanında başta aşı olmak üzere, sınıfların seyreltilmesi ve ek öğretmen ataması dahil hiçbir önlemin alınmaması eğitim alanında kendi kaderine terk edildiğini göstermektedir. Vaka sayılarının bu kadar yükselmesine rağmen süreci normal göstermek ve işletmeye çalışmak öğrenci ve öğretmenlerin yaşamlarını riske atmak kabul edilebilir bir tutum değildir ve sorumlusu yerel ve genel yöneticilerdir.  Yönetenler hiçbir önlem almadan salgının kendiliğinden ortadan kalkacağı tavrını göstermektedirler. MEB süreci sağlıklı yönetememiştir. Yüz yüze eğitime ilişkin bir stratejisi ve planlaması yoktur. Öğrencilere ve eğitimcilere güvenli eğitim imkanı sunamamıştır.

 

ÖĞRETMENLER VE VELİLER KAYGILARINI DİLE GETİRİYOR

Samsun’da tüm ilçelerden ve okullardan öğretmen arkadaşlarımız ve veliler sendikamızı arayarak kaygılarını dile getirmektedirler. Eğitimciler kendilerini hastalığa ve ölüme terk edilmiş hmektedirler. Yerel yöneticilerin bu kaygıyı giderecek önlemleri bir an önce açıklamaları gerekmektedir. “Sınıfınızda 1-2 öğrencinin hastalanması ile bir şey olmaz”, “hasta olan gelmesin yeter” benzeri açıklama ve bildirimler ile bu süreç yönetilemez. Eğitimciler bir an önce aşılanarak okullar yüz yüze eğitime açılabilir. Yani öğretmenlerin aşılanmadan okullara gitmeye zorlanması kabul edilemez.

 

 DERHAL YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMELİ

Eğitim-Sen olarak bizler, başta Samsun Valisi olmak üzere, yerel yöneticileri telafisi mümkün olmayan sürece doğru hızla gittiğimiz bu günlerde sorumlu davranmaya davet ediyoruz. Pozitif vakaların görüldüğü sınıfların öğrenci sayısına bakılmaksızın yüz yüze eğitime ara verilmesine ve eğitimin çevrimiçi sürdürülmesi gibi kararların hayata geçirilmesine başlanmalıdır. Aksi takdirde “freni patlamış kamyon” hepimizi uçuruma atacaktır."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Eğitim, Sen,, yüz, yüze, eğitime, ara, verilmesini, istedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');