Haber Detayı
12 Nisan 2021 - Pazartesi 17:01 Bu haber 1224 kez okundu
 
Samsun Eğitim Sen, yüzyüze eğitim ve sınavlara tepkisini sürdürüyor
Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, COVİD 19 Vakalarının ne çok yaşandığı il olmasına rağmen Samsun'da yüz yüze eğitim ve sınavların devam ettirilmesine sert tepki gösterdi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun Eğitim Sen,  yüzyüze eğitim ve sınavlara tepkisini sürdürüyor

İlkokullar Dışındaki Okullarda Yüz Yüze Eğitime Devam Edilmesinin ve  Yüz Yüze Deneme Sınavı Yapılmasının  Tam Bir Talihsizlik olduğunu belirten Arzu Topaloğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

" Samsun İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu  08/04/2021 tarihinde aldığı kararla ilkokulların 1,2,3,4. Sınıflarında salgında bulaşma riskini azaltmak amacıyla yüz yüze eğitime ara vererek uzaktan eğitime geçilmesine diğer okullarda ise yüz yüze devam kararı almıştır. Oysa ki Ana Sınıfları Meslek Liseleri ve Özel Eğitim okullarında bulunan öğrencilerimiz ve eğitim emekçileri de aynı risk altında bulunmaktadır.

 

 

Bu okulların birçoğunda vakalar artarken karantina uygulamaları devam etmektedir. Samsun İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Samsun’daki vaka artışlarını dikkate alarak sağlık hakkını önceleyen kararlar almalı, diğer okullarda da uygun şartlar oluşana ve tedbirler alınana kadar uzaktan eğitime geçilmelidir.   

      

              Eğitim emekçilerinin ve öğrencilerimizin sağlığını bu şartlarda korumak için tüm yüz yūze sınavlar iptal edilmelidir. Ülke genelinde ve  Samsun'da  covid 19 vakaları kontrolden çıkmış, tüm uzmanların tam kapanmadan söz ettikleri bir dönemde  8  ve 12.  sınıfların  ortak  sınavları  bakanlık kararıyla  ısrarla yapılmak ïstenmesï  yetmiyormuş gibi bir de Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bu hafta yüzyüze deneme sınavı yapmak istemesi,  katılım için ısrarcı bir çalışma yürütmesini anlamakta zorluk çekiyoruz

 

            Eğitim emekçilerinin salgına karşı aşılanmadığı, öğrencilerimize  test yapılmadığı bir dönemde bulaşma riskinin  hızla arttığını biz okullarda görüyoruz. Ülke genelinde 16 eğitimci bu salgın nedeniyle hayatını  kaybederken  binlercesi hastalanmaktadır. Öğrencilerimizin ve eğitimcilerin sağlığını göz ardı ettiğiniz her kararın ciddi sonuçları olacağı bilinmelidir.

 

 Biz Eğitim Sen Samsun Şubesi olarak  Eğitim emekçilerinin ve öğrencilerimizin sağlığından sorumlu yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz. Eğitim Emekçilerini salgına karşı aşılamadan öğrencilerimize test yaparak gerekli tedbirleri  almadan  yüz yüze eğitimi devam ettirmeye çalışmak hatta riski arttıracak ortak sınav, deneme sınavı yada diğer yüz yüze kurslarda ısrarcı olmak  Eğitim emekçilerinin ve öğrencilerimizin daha fazla hastalanmasına neden olacaktır. 

 

Yetkilileri ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünü yukarıdan gelecek Normalleşiyoruz ya da Kapanıyoruz gibi işaretlere göre değil okullarımızdaki vahim duruma ve somut gerçekliğe göre kararlar almaya davet ediyoruz."

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Eğitim, Sen,, , yüzyüze, eğitim, ve, sınavlara, tepkisini, sürdürüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı