Haber Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 11:30 Bu haber 2581 kez okundu
 
Samsun EMO Başkanı Mehmet Özdağ’dan Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planına tepki !
Enerji Tasarrufu Haftası nedeniyle bir basın açıklaması yapan EMO ( Elektrik Mühendisleri Odası) Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017 -2023 İle ülkemizin sayaç çöplüğüne dönüşeceğini ve kayıp kaçak bedelinin vatandaşa ödettirilmeye devam edileceğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
Samsun EMO Başkanı Mehmet Özdağ’dan Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planına tepki !

 

 


Enerji tasarrufu ve enerji verimliliğinde çok geride kaldığımızı belirten Mehmet  Mehmet Özdağ EMO Samsun Şube 17. Dönem Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZ 76

“ Ülkemiz petrolde 90, doğalgazda 98 olmak üzere birincil enerji kaynakları bazında 2017 yılı rakamlarına göre toplamda 76 oranında dışa bağımlı bir ülkedir. 
Elektrik enerjisi üretimi bakımından 2017 yılı ithal kaynak kullanım oranı 57 düzeyinde gerçekleşmiş bulunmaktadır. Dış Ticaret açığımızın halen çok önemli bir kısmı (2017 yılı, yaklaşık 36 Milyar USD) fosil yakıt ithalatından kaynaklanmaktadır.
Enerji verimliliği politikaları; bir taraftan ekonomik büyüme ve sosyal kalkınma ile doğrudan ilişkili olması, diğer taraftan çevrenin korunması ve toplam sera gazı salımlarının azaltılmasında oynadığı kilit rol nedeniyle tüm sektörleri yatay kesen ve herkesin sorumlu olduğu bir konudur.

TÜRKİYE ENERJİSİNİ KÖTÜ KULLANIYOR

Elektrik kayıp kaçakları, enerji yoğunlu ve kişi başına düşen enerji üretimi gibi kriterlere bakıldığında açıkça belirtmek gerekir ki Türkiye; yenilenbilir kaynaklarını yeterince kullanmayan, ürettiği erjiyi de kötü kullanan bir ülkedir. Bu yüzden de enerji verimliliği/tasarrufu potansiyeli çok yüksektir.
Ancak AKP hükümetlerince son15 yılda enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda hazırlanan ve yayınlanan yasa, yönetmelik, eylem planı, strateji belgesi gibi pek çok belgede konulan hedefler,  bırakın gerçekleştirilmeyi, yanına bile yaklaşılamamıştır. 

Çünkü hazırlanan belgeler, halkın, sanayimizin ihtiyacını karşılamaktan uzak, ilgili meslek odalarının ve akademik çevrelerin ortak aklıyla hazırlanmamış, kamusal bakış açısından yoksun, belli şirket çıkarlarına odaklanmış belgeler olarak değer kazanamamışlarıdır.  
Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017 -2023!  Enerji verimliliğinde olması geren konumdan uzak !

En son 02 Ocak 2018 Tarihli Resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe giren Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023 belgesi de kendisinden öncekiler gibi ülkemizin gerçek anlamda enerji tasarrufu potansiyelini ve enerji verimliliğinde olması gereken konumu yakalamaktan uzak görünmektedir.

KAYIP KAÇAK ORANLARI DAĞITIM ŞİRKETLERİ LEHİNE REVİZE EDİLİYOR

Elektrik enerjisi açısından enerji verimliliği adına alınması gereken önlemlerin başında üretim, iletim ve dağıtımdaki kayıpların önlenmesi gelmektedir. Kayıp kaçak oranlarının zaman zaman dağıtım şirketleri lehine revize edildiği bilinmektedir. Ayrıca dağıtım şebekelerindeki teknik kayıpların azaltılması için zorunlu periyodik bakım faaliyetlerinin de yine dağıtım şirketleri tarafından yaptırılması denetlenerek, kamu kaynakları ile yaptırılan yeni yatırımların en aza indirilmesi de en önemli tasarruf konularından biridir.

KAYIP KAÇAKÖNLEMİ YERİNE, NÜKLEER VE KÖMÜRLÜ SANTRALLERİN ÖNÜ AÇILIYOR

Bu belge ile elektrik dağıtım şirketlerinin kayıp kaçak oranlarının iyileştirilmesi için gerekli önlemlerin alınması, şirketlere karşı etkin yaptırımların yapılması yerine kayıp kaçak oranlarının yüksekliği  gerekçe gösterilerek nükleer santralların ve kömürlü termik santralların önünün açılması söz konusudur.

MEVCUT ELEKTRONİK SAYAÇLAR DEĞİŞTİRİLECEK, BEDELİ VATANDAŞ ÖDEYECEK

Yine bu belge ile elektrik dağıtım şebekesinde akıllı sayaçların kullanıldığı gelişmiş ölçüm altyapısı (GÖA) uygulamaları ile abonelere takılan ekonomik ömrünü henüz doldurmamış elektronik sayaçların değiştirilmesi ile ülkemizin elektronik sayaç çöplüğü olmasının yanısıra ilgili yatırımların tarifeler üzerinden abonelere yani vatandaşa yansıtılması söz konusudur. 
Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023 belgesi; enerji dağıtım (elektrik, doğalgaz) firmalarının yeni enerji yatırımı yerine enerji verimliliğine yatırım yapmalarını özendirecek, zorlayacak tedbirlerin olmadığı, ölçme değerlendirme ve doğrulama mekanizmalarının belirlenmediği, dolayısıyla sayısal hedeflerden yoksun bir plan durumundadır. Bu haliyle kendisinden öncekiler gibi ülkemizin enerji tasarrufu potansiyelini ve verimliliğini değerlendirmekten uzak görünmektedir.

EMO SAMSUN ŞUBESİ ENERJİ TASARRUFU KONFERANSLARI VERİYOR

Ülkemizde de bu konuda meslek odası olarak sadece yılın bir haftasında değil hayatımızın her anında tüm kaynakları verimli ve tasarruflu kullanma bilincinin oluşturulması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu kapsamda Samsun’da 6 okulumuzda Enerji Verimliliği Konferans Programı düzenliyoruz.

10 Ocak 2018 Çarşamba   saat: 13:30 Çarşamba A Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu 
12 Ocak 2018 Cuma          saat: 10:00 Kubilay İlk Okulu, 
12 Ocak 2018  Cuma         saat: 14:00 Gülsüm Sami Kefeli Orta Okulu 
15 Ocak 2018 Pazartesi     saat: 10.00 Asarcık Anadolu Lisesi 
16 Ocak 2018 Salı              saat: 10:30 Alparslan İlkokulu 
17 Ocak 2018 Çarşamba   saat:  10:30 Malazgirt İlkokulu 
18 Ocak 2018 Perşembe   saat: 14.00 Alaçam Osman Tural İmam Hatip Ortaokulu 
Kısıtlı olan dünya kaynaklarının en verimli şekilde kullanılması için, ekolojik dengenin korunması için, maddi olarak bireysel ve toplumsal  kazanım yaratmak için her alanda verimli yaşayan ve tasarruf bilincini bir kültür olarak yaşantımıza sokan bir toplum yaratma noktasında sorumluluğumuz olduğu bilinciyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun, EMO, Başkanı, Mehmet, Özdağ’dan, Ulusal, Enerji, Verimliliği, Eylem, Planına, tepki, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı