Haber Detayı
06 Ocak 2020 - Pazartesi 10:52 Bu haber 4891 kez okundu
 
Samsun İlkadım’da Asansör Show
İlkadım Belediyesi ve Asansör Denetleme A Tipi Muayene Kuruluşu RoyalCert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda Gösteri Yaptı.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
Samsun İlkadım’da Asansör Show

İlkadım  Belediyesi, İlçedeki Asansör Bakım ve denetim işlerini  Asansör Denetleme A Tipi Muayene Kuruluşu RoyalCert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş’ye vermişti.

 

İlkadım  Belediyesi ve adı geçen şirket,  periyodik asansör kullanımım önemine dikkat çekmek için  “Güvensiz Asansör Gerçekleri” etkinliği düzenledi. Etkinlikte  İlkadım’lı  vatandaşlar 3 boyutlu sanal gerçeklik gözlüğü ile asansörlerde yaşanılabilecek güvenlik sorunlarını deneyimledi.

 İlkadım  Belediyesi ve Asansör Denetleme A Tipi Muayene Kuruluşu RoyalCert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. ortak çalışması ile gerçekleştirilen “Güvensiz Asansör Gerçekleri” program Cumhuriyet Meydanında  gerçekleşti.

 

 3 Boyutlu VR Sanal Gerçeklik oyun gözlüğü ile oynanan oyunda periyodik asansör muayenesinin önemine dikkat çekildi. Sanal gerçeklik gözlüğü ile gerçekleştirilen simülasyonda vatandaşlar dev ekranda  kırmızı etiketli asansör kullanımında gerçekleşebilecek kötü senaryolarla yüzleşti. 3 farklı aşamadan oluşan simülayon uygulamasında ilk olarak kırmızı etiketli asansöre binme durumunda yaşanan kaza gösterildi. İkinci aşamada ise kabin gelmeden asansöre binmenin tehlikesine dikkat çekildi. Son aşamada kata gelmeyen ve yarıda kalan asansörden çıkmaya çalışmak durumunda yaşanacak kaza anı izletildi.

 

 “Kazaları farklı senaryolarla yaşattık”

Etkinlikle ilgili Royalcert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. Kurumsal İletişim Sorumlusu  Ceyda Şatırtav yaptığı açıklamada, “Türkiye’de ilk defa İzmit Belediyesi’nde uygulanan “Güvensiz Asansör Gerçekleri” adlı projemizde sanal gerçekçilik gözlükleriyle en fazla yaşanan 3 kazayı senaryolaştırdık. Burada vatandaşlarımızın bu deneyimi yaşamasını ve bu sayede asansör periyodik kontrol noktasında bilinçlenmesini sağlıyoruz. Bu noktada bizimle çalışan İlkadım  Belediye Başkanımız Necattin Demirtaş’a  teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, İlkadım’da, Asansör, Show,
Yorumlar
Haber Yazılımı