Haber Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 16:25 Bu haber 4647 kez okundu
 
Samsun İMO’dan Yeni Yapı Denetim Sistemine tepki
İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Öncü, Yapı Denetim Sisteminde yaşama geçirilen yeni sistem ile ilgili olarak bir açıklama yaptı.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
Samsun İMO’dan Yeni Yapı Denetim Sistemine tepki

Öncü, yeni sistemde karşı çıktıkları konu başlıklarını şöyle sıraladı: Teknik öğretmen ve teknikerlerin, mühendis ve mimarların yapmaları gereken işleri yaparak imza atmaları,bilime,bilgiye ve uzmanlık ilkelerine aykırıdır

Yapı Denetim Sisteminde; mesleki yetkinlik ve belgelendirme sisteminin getirilmesi zorunludur.

Sonuç olarak; yapı denetimi sürecinde aktif görev alacak inşaat mühendislerinin yetkinliğinin belirlenmesinde, İnşaat Mühendisleri Odasının görev üstlenmesi zorunlu olmalıdır

 

API ÜRETİM SÜRECİNİN HER EVRESİ BAĞIMSIZ OLARAK DENETLENMELİDİR

29 Aralık 2018 tarih ve 30640 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yapı Denetim Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin  01.01.2019 tarihi itibari ile yürürlüğe girdiğini ifade eden Öncü, “ Ülkemizin toprakları önemli ölçüde deprem tehlikesi altında bulunmaktadır. Bu nedenle sağlıklı ve güvenli yapıların üretilmesi gerekiyor. Başta deprem olmak üzere diğer doğal olayların afete dönüşmesini önlemek için etkin bir yapı denetim sisteminin kurulup işletilmesi kaçınılmazdır. Yapı üretim sürecinin her evresinin bağımsız bir şekilde denetlenmesi zorunludur.

DENETİM ETİK VE AHLAKİ OLMALI

Altını çizmek gerekir ki, denetimi yapan kişi veya kuruluşun bağımsız olmasının yanında,mesleki bir yetkinliğin,etik ve ahlaki bir anlayışın da olması gerekiyor. Yapı denetim sisteminde yapılan yeni düzenlemelerle; 01 Ocak 2019 tarihi itibarı ile yapı denetiminde “e-dağıtım” sistemine geçilmiştir. Ayrıca hangi yapıda, hangi yapı denetim kuruluşunun görev alacağı elektronik ortamda Bakanlık tarafından belirlenecektir. Böylece yapı denetim kuruluşunun müteahhit ile olan ilişkisinin kesilmesi amaçlanmıştır.” Dedi.

BİLİMSEL VE TEKNİK BELGELENDİRME SİSTEMİ VE KONTROL MEKANİZMALARI OLUŞTURULMALI

Doğru bir düzenleme yapmanın  her zaman doğru uygulamayı da beraberinde getirmediğini ifade eden Cevat Öncü,” Yasanın uygulanması, sorun ve çözüm bağlamında her zaman şarta bağlanan haliyle sağlıklı bir şekilde yürümüyor. En iyi yasa metinleri yazılsa, var olan zihniyeti ve çalışma sistemini değiştirecek bilimsel ve teknik belgelendirme sistemi ve kontrol mekanizmaları oluşturulmadığı sürece, doğru bir yapı denetiminin yapılması mümkün değildir.Yeni yapılan düzenleme ile denetimin her türlü baskıdan uzak yapılarak yapı kalitesinin artırılması amaçlanmıştır.

ARA ELEMANLARIN  ŞANTİYE ŞEFİ VE DENETİM ELEMANI OLARAK YETKİLENDİRİLMELERİ DOĞRU DEĞİL

Oysa bu düzenleme ile Teknisyen, Tekniker ve Teknik Öğretmenlere Mühendis ve Mimarların yerine Şantiye Şefliği ve denetleme yetkisinin verilmesini anlamak oldukça zordur. Ön Lisans Eğitimi alan ve aldıkları eğitim itibarı ile ara eleman olarak tanımlanan kişilerin Şantiye Şefi ve Denetim Elemanı olarak yetkilendirilmeleri teknik bir kaygıyla yapılmamıştır. Aldıkları eğitimin yeterli olmaması, ara elemanlara belirli sınırlamalar içinde dahi olsa denetleme yetkisinin verilmesi Kamu adına doğru değildir. Halkımızın can ve mal güvenliğini sağlayacak yapı denetiminin işlevsizleşmesine neden olacağı gibi uzmanlık ve yetkili olma ilkesine de aykırıdır.

Ayrıca her ilde faaliyet gösterecek Yapı Denetim Kuruluşu sayısını belirleyecek olan hesap yöntemi değiştirilmiştir. İl nüfusu yerine il bazında denetlenen toplam inşaat alanı dikkate alınarak Yapı Denetim Kuruluşu sayısı belirlenecektir. Yine Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği ile farklı yapı sınıfları “üç yapı grubu”nda birleştirilmiştir. Yapı Denetimi Kuruluşlarının görevlendirme sıralaması noter huzurunda yapılacak olan çekiliş ile belirlenecektir. Denetim işini üstlenecek olan kuruluşlar, işin sözleşmesi bedeli ölçüsünde puanlama yapılarak sıralanacak ve Bakanlık tarafından elektronik ortamda görevlendirme yapılacaktır.” Diye konuştu.

 

YAPI DENETİM SİSTEMİNDE; MESLEKİ YETKİNLİK VE BELGELENDİRME SİSTEMİ GETİRİLMELİ

Yapı denetim sisteminde her yıl önemli değişiklikler  yapıldığını, adeta deneme yanılma yöntemiyle yeni mevzuatların hazırlandığını belirten Cevat Öncü açıklamasını şöyle tamamladı : “ Yapı Denetim Sisteminde Yakın bir zaman önce ruhsatlardan mühendis ve mimarların imzasının kaldırılmış olması gibi teknisyen, tekniker ve teknik öğretmenlere denetim ve şantiye şefliği yetkisinin verilmesi,doğru bir zeminde rekabet yapılmasını önleyecektir.Bu durum daha düşük ücretle teknik eleman istihdam etmenin önünü açarak mesleki yetkinliği ve uzmanlığı zaafa uğratacaktır.Teknik öğretmen ve teknikerlerin, mühendis ve mimarların yapmaları gereken işleri yaparak imza atmaları,bilime,bilgiye ve uzmanlık ilkelerine aykırıdır.

Sonuç olarak; yapı denetimi sürecinde aktif görev alacak inşaat mühendislerinin yetkinliğinin belirlenmesinde, İnşaat Mühendisleri Odasının görev üstlenmesi zorunlu olmalıdır.Ayrıca mühendislikle ilgili yeni bilgi ve teknolojilerinin hızlı bir şekilde gündeme gelmesi,meslek insanlarının, sürekli olarak Odalarının açmış oldukları seminer ve kurslara katılmalarını da zorunlu hale getiriyor. Neredeyse her yıl önemli bir değişikliğin yapıldığı, adeta deneme yanılma yöntemiyle yeni mevzuatların hazırlandığı Yapı Denetim Sisteminde; mesleki yetkinlik ve belgelendirme sisteminin getirilmesi zorunludur. Geçmişte yaşamış olduğumuz depremlerin ortaya çıkardığı acı sonuçların bir kez daha yaşanmaması için, yıllardır altını çizdiğimiz “Yetkin İnşaat Mühendislerinin” görev üstlenmesi ertelenemez. Teknik kaygının ticari kaygının önüne geçtiği,mühendislikte etik ilkelerin benimsendiği,ahlaki ölçüleri sınanmış ve belgelendirilmiş mühendislerin görev alacağı bir “Yapı Denetim Sistemini”  savunmaya devam edeceğiz.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, İMO’dan, Yeni, Yapı, Denetim, Sistemine, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı