Haber Detayı
25 Mart 2019 - Pazartesi 16:38 Bu haber 2672 kez okundu
 
Samsun İMO Ulaştırma Politikaları Çalıştayı düzenledi
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) 46. Dönem çalışma programında yer alan ve Samsun’da gerçekleştirilen 3. Ulaştırma Politikaları Çalıştayı tamamlandı.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
Samsun  İMO Ulaştırma Politikaları Çalıştayı düzenledi

TAŞIMACILIĞIN YÜZDE 90’I KARAYOLU İLE YAPILIYOR

 

Çalıştayda bir konuşma yapan İMO Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, “ Ulaştırmanın, teknik ve ekonomik boyutlarının yanı sıra önemli politik boyutları da bulunmaktadır. Ulaştırma politikalarının, doğru şekilde uygulamaya geçirilebilmesi için en önemli unsur ise doğru planlamadır. Ülkemizde yolcu ve yük taşımacılığının yaklaşık 90 lık bölümü karayolu ile, kalan 10 luk bölümü ise deniz, hava ve demiryolu ile yapılmaktadır

 

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde, denizyolu taşımacılığının oranı çok düşük seviyelerdedir. Demiryollarımıza ise, son yıllarda belirli oranda yapılan rehabilitasyon ve geliştirme çalışmaları ile Yüksek Hızlı Tren uygulamasına geçilmeye çalışılmaktadır. Ancak, pek çok alanda olduğu gibi, planlama, projelendirme ve uygulama süreçlerinde bilim ve tekniğin tüm gereklerine uyulmadan, alelacele verilen siyasi karar ve talimatlarla hayata geçirilen Yüksek Hızlı Trenler sıklıkla kazalara neden olmakta, önemli ölçüde can ve mal kayıpları yaşanmaktadır. “ dedi.

 

SAMSUN’U GELİŞTİRECEK HAMLELER GERÇEKLEŞTİRİLEMEDİ

 

Yakın ve orta geçmişte ticaret, tarım ve fuar kenti olan Samsun’un, şimdilerde ne bir ticaret kenti, ne bir tarım kenti , ne de bir fuar kenti durumunda olduğunu ifade eden Cevayt Öncü,” Karadeniz bölgesinin Başkente ve batıya bağlantı noktasında yer alan karayolu, demiryolu, havayolu ve denizyolu ulaşım olanakları da bulunan Samsun’umuz, 1970’li yıllarda  gelişmişlik sıralamasında ülke genelinde ilk 15 içerisinde yer almaktaydı. O tarihlerde;  bölgenin ticaret, tarım ve fuar kenti olan,  Azot, Bakır ve Tekel Sigara Fabrikaları gibi önemli istihdam olanaklarına sahip, Bafra ve Çarşamba Ovaları gibi ülkemizin önemli tarım potansiyeli olan 2 ovasını da sınırlarında barındırmasına rağmen, maalesef Samsun yıllar geçtikçe yatırım tercihleri ve diğer nedenlerle ivme kaybederek, iller arasında gelişmişlik sıralamasında 30 lu sıralara gerilemiştir.

            Yitirdiğimiz yukarındaki özelliklerin yanı sıra, birinci sınıf tarım arazilerine kurulmuş olan Organize ve Küçük Sanayi sitelerine rağmen, şehrimiz arzulanan düzeyde bir sanayi şehri de olamamıştır.            Samsun,  geçmişte sahip olduğu ve yukarıda bir kısmını sıraladığım özelliklerini eksiltmiş veya yitirmişken, yerlerine ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimini arzu edilen düzeye çıkartacak hamleler de gerçekleşmemiştir. “ diye konuştu.

 

            SAMSUN’DA DOĞU-BATI ÇEVRE YOLU TAMAMLANMALI

 

Cevat Öncü konuşmasını şöyle tamamladı: “ Samsun ve bölge ulaştırma ihtiyaçları bakımından,  doğu ve batı çevre yollarının  projelendirme çalışmaları tamamlanmalı ve yapım aşamalarına makul bir sürede geçilebilmelidir. (13 km çevre yolu  13 yılda tamamlanmış, tamamlandığında ise kent içi yolu konumuna gelmiştir)  

Kent içi ulaştırma problemlerinin çözümünde, noktasal olarak bat-çık , alt ve üst geçitler, zorlamalı farklı seviyeli kavşaklar, katlı yollar gibi palyatif ve kısa vadeli çözümler üretme anlayışından vazgeçilmelidir. Çalışmalarının başladığını ve devam ettiğini bildiğimiz, Samsun Ulaştırma Master Planı en kısa sürede tamamlanarak, planın gereklerine uygun şekilde düzenlemeler hayata geçirilmelidir.”

İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Cemal Gökçe’nin de katıldığı 3 oturumdan oluşan çalıştay, akademisyenler ve bilim insanlarının da sunumlarıyla devam etti.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, , İMO, Ulaştırma, Politikaları, Çalıştayı, düzenledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı