Haber Detayı
23 Ocak 2022 - Pazar 19:01 Bu haber 415 kez okundu
 
Samsun Karadeniz Rotary’den 25 kadın çiftçiye 50 gebe inek
Samsun Karadeniz Rotary Kulübü, Jersey İnekleri Dağıtımı Projesi ile ihtiyaç sahibi 25 kadın çiftçiye 50 gebe inek teslim kurası gerçekleştirdi.
EKONOMİ Haberi
Samsun Karadeniz Rotary’den 25 kadın çiftçiye 50 gebe inek

Atakum Belediyesi ve Samsun Karadeniz Rotary Kulübü iş birliği ile ‘’Bir Kadına Bir

İnek Verin ve Dünyayı Değiştirmesini İzleyin’’ sloganı ile Jersey İnekleri Dağıtım Projesi kapsamında ihtiyaç önceliği olan 25 kadın çiftçiye 50 gebe inek düzenlenen kura töreni ile teslim edildi.

 

 Vedat Türkali Eğitim Sanat ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Atakum Kaymakamı Kemal Yıldız, Atakum Belediye Başkan Vekili Necmi Yazıcı, CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, İYİ Parti Atakum İlçe Başkanı Selen Gülhan Çam, Samsun Karadeniz Rotary Kulübü Dönem Başkanı Diş Hekimi Mehmet Demirel, Samsun Rotary Geçmiş Dönem Başkanı Uzm. Dr. Teoman Kaynar, Samsun Karadeniz Rotary Kulübü Geçmiş Dönem Başkanı Diyetisyen Merve Kaynar, Atakum Kent Konseyi Genel Sekreteri Şenol Katkat, ziraat mühendisleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

 

 

“TARIM STRATEJİK KONUMDA”

Samsun Karadeniz Rotary Kulübü Geçmiş Dönem Başkanı Uzman Dr. Teoman Kaynar projenin çıkış öyküsünü anlattığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: ‘’Biz yaşadığı topluma daha hizmet vermek için yeni fikirler arıyoruz, yenilikçiyiz; ama toplumun geleneklerine göreneklerine de saygılıyız. Türkiye’de tarım ve hayvancılık sektörü, kırsal kalkınma açısından stratejik konumunu hala devam ettirmekte. Coğrafi işaretli ürünler ise kırsal kalkınmanın anahtarıdır. Coğrafi işaretli ürünler için lütfen eğitimler ve sertifikalar alın ki bu sertifikalar sayesinde ürünleriniz ülkenin her yerinde ve hızla satılabilsin. Eğer bu konuda bizim üzerimize bir şey düşüyorsa size şimdiden söz veriyoruz. Her konuda size yardım etmeye yemin ediyorum” dedi.

 

 

‘’TARIMIN ANA FAKTÖRÜ KADINLAR”

Atakum Belediye Başkan Vekili Necmi Yazıcı ise Atakum’da köylülerin toprağa sahip çıkmak için uğraştığını belirterek Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Köylü milletin efendisidir” sözünü hatırlattı. Yazıcı, “Köylülerimizin üretime katılması için desteklenmesi gerekmektedir. Burada en önemli faktör kadınlarımızdır. Çünkü üretimde kadınlarımız ön plana çıkmaktadır. Milli ekonominin temeli tarımdır. Tarımın ana faktörü de üretici kadınlardır’’ ifadelerini kullandı.

 

‘’KADIN TOPLUMUN ÇİMENTOSU’’

Atakum Kaymakamı Kemal Yıldız kadının toplumdaki önemine değinerek şöyle konuştu: ‘’Gelişmiş kalkınmış tüm toplumlara bakın, her zaman kadını sosyal hayatta kültürel hayatta siyasal hayatta ve iktisadi hayatta en önde olur. Türk toplumu da kadınına önem verdiği, hayatın içine soktuğu, en az erkek kadar onu da toplumun içerisinde bulundurduğu müddetle ancak başarılı olacaktır. O anlamda ben bu projenin daha şimdiden başlangıçta başarıya ulaştığını düşünüyorum.” dedi.

 

Konuşmaların ardından çekiliş ile 25 kadın çiftçiye verilecek gebe inekler belirlendi.

Jersey tipi 50 inek, çiftçilere önümüzde hafta teslim edilecek.

 

    

 

  

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Karadeniz, Rotary’den, 25, kadın, çiftçiye, 50, gebe, inek,
Yorumlar
Haber Yazılımı