Haber Detayı
04 Aralık 2019 - Çarşamba 14:15 Bu haber 2330 kez okundu
 
Samsun KESK’ten Enflasyon Açıklaması
Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Dönem Sözcüsü Müşfik Veysel Erdoğan açıklanan enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını, halkın enflasyonunun yüzde 30 olduğunu söyledi.
EKONOMİ Haberi
 Samsun KESK’ten Enflasyon Açıklaması

 

Halkın Enflasyonu Yüzde 30!..

Enflasyon rakamları ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Erdoğan şu görüşlere yer verdi: “Açıklanan enflasyon rakamlarına göre; bir önceki yılın kasım ayına göre yıllık enflasyon yüzde 10.56 olarak gerçekleşti.

Yılık enflasyonu düşük çıkarabilmek için enflasyon hesaplama sepetinin içerisine bademden ezme çikolataya, musluktan flüte kadar olmadık şeyler dahil edilerek adeta hesap hokkabazlığı yapılmaktadır. Vatandaş ezme çikolata yemiyor ama her gün peynir tüketiyor. Vatandaş badem içi yemiyor ama her gün domates tüketiyor.

Halkın sürekli tüketmek zorunda olduğu; yani peynir, domates, ekmek, soğan, patates, zeytin, pirinç, yağ, elektrik, doğalgaz gibi temel ihtiyaç maddelerindeki yıllık artışlar üzerinden enflasyon hesaplandığında yıllık enflasyonun en az yüzde 30 olduğu görülecektir.

DEVLETİN KENDİ ALACAKLARINDA ENFLASYON YÜZDE 22.58

Devletin kendi alacağı vergiler, harçlar ve cezalar için her yıl ekim ayında belirlenen yeniden değerlendirme oranı bu yıl yüzde 22.58 olarak belirlenmiştir.

Bu rakam; TÜİK tarafından 2018 yılı Ekim ayı ile 2019 Ekim ayı arasında tespit edilen fiyat artışları üzerinden belirlenmektedir.

Devlet,  kendi alacaklarına gelince enflasyonu yüzde 22.58 belirlerken, vatandaşa yıllık enflasyonu yüzde 10.56 ilan ederse bunun hiçbir inandırıcılığı olmaz.

Bunun adı vatandaşın aklıyla dalga geçmektir!”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: , Samsun, KESK’ten, Enflasyon, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı