Haber Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 18:47 Bu haber 5334 kez okundu
 
Samsun Kimya Mühendisleri Odası'ndan Çarşamba Biyokütle Santral Raporu
Kimya Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Osman Nuri Pilgir, Samsun'un Çarşamba Ovası' nda yapımı devam eden Biyokütle Enerji Santrali ilgili olarak düzenledikleri raporu açıkladı.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
Samsun Kimya Mühendisleri Odası'ndan Çarşamba Biyokütle Santral Raporu


Çarşamba Ovası'nda yapımı devam eden Biyokütle Enerji Santrali hakkında konuşan Kimya Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Osman Nuri Pilgir, oda olarak simülasyonlar oluşturarak hesaplar yaptıklarını ifade ederek, 'Bölgede çevre ve halk sağlığı açısından vahim sonuçlara neden olabilecek veriler tespit ettik' dedi.


İNSAN SAĞLIĞINA, HAVA VE ÇEVREYE ZARAR VERECEK 


Santrali yapacak şirketin ‘proje tanıtım dosyası’nda belirtilen verilere göre hesaplama yaptıklarını ifade eden Kimya Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Osman Nuri Pilgir, “Yıllık hammadde tüketim miktarları ile biyokütle yakıtının yanması esnasında hava fazlasının yüzde 40-80 aralığında olacağı, baca çıkışında kurulacağı ifade edilen elektrostatik partikül filtresinin yüzde 96 verimle çalışacağı taahhüdüne dayanılarak yapılmıştır. 20 Aralık 2014 yılında yayımlanan Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Yönetmeliğinin katı yatıklar için emisyon sınırlarına göre, SO2 ve NOx miktarları yönetmelikte belirlenen sınırlar üzerinde oluşacak aynı yönetmelikte sınırları serbest bırakılan CO ve partikül madde miktarları da ortama verildiğinde, insan sağlığına, hava ve çevre kirliliğine sebebiyet vereceği aşikardır.

 

Bu verilere ilave olarak ABD Çevre Koruma Ajansı tarafından belirlenen odun dumanının kimyasal bileşimi neticesi ortama salınacak kanserojen maddeler olarak bilenen benzen, PAH, kurşun vb. maddelerin olacağı ve bunlara tutacak bir baca gazı filtre sisteminde olmadığı hesaba katarsak bölgede insan sağlığı açısından da problemli sonuçların meydana geleceği görülmektedir. Çarşamba Ovası ülkede 8 delta ovasının bir tanesidir. Buradan elde edilen tarım ürünleri hem çevre hem de yöre halkı için çok önemlidir. Bu sebeple ovaya ve insanlara zarar vereceği aşikar olan böyle tesislerin kurulmaması ve desteklenmemesi gerekir." diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Kimya, Mühendisleri, Odası'ndan, Çarşamba, Biyokütle, Santral, Raporu,
Yorumlar
Haber Yazılımı