Haber Detayı
06 Aralık 2019 - Cuma 15:44 Bu haber 2109 kez okundu
 
Samsun MMO’dan Asansör Denetimlerinin Özel Firmalara Yaptırılmasına Sert Tepki !..
Makina Mühendisleri Odası (MMO) Samsun Şube Başkan Vekili Özkan Er, Samsun’da asansör denetimlerinin kamusal hizmet ve kamusal denetim faaliyeti kapsamında olduğunu, bu denetimin piyasanın insafına terkedilemeyeceğini söyledi.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
Samsun MMO’dan Asansör Denetimlerinin Özel Firmalara Yaptırılmasına Sert Tepki !..

Asansörlerin Periyodik Kontrollerinin halktan özel firmalara kaynak aktarmanın bir fırsatı olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirten Özkan Er, “ Bu denetim faaliyetinin sorumlusu olan belediyeler bu konuda kamu kurumu niteliğinde olan kurumlardan destek almakla yükümlü olmalı; denetim hizmetini kâr amaçlı özel şirketlere devretmemelidir.

 

Kentlerimizin ve halkımızın gerçekten “toplumcu, demokratik, halkçı bir yerel yönetim” anlayışına ihtiyacı var. Bunun yolu kamu yararını esas alan protokolleri yenilemeyerek asansör kontrollerini özel şirketlere vermek değildir.” Dedi.

 

TÜRKİYE'DE 500 BİNDEN FAZLA ASANSÖR VAR

Özkan er, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:” Halkımızın konutlar, işyerleri, hastaneler, AVM’ler gibi birçok yerde kullandığı asansörlerin sayısının ülkemizde 500 binin üzerinde olduğu düşünülmektedir.

 

 Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre, Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği kapsamında 2018 yılında toplam 434 bin 717 asansörün periyodik kontrolü yapılmıştır. Kontroller sonucu 223 bin 433 asansöre (yüzde 51) güvensiz anlamında kırmızı etiket, 21 bin 122 asansöre (yüzde 5) kusurlu anlamında sarı etiket, 102 bin 405 asansöre (yüzde 24) hafif kusurlu anlamında mavi etiket ve 87 bin 757 asansöre de (yüzde 20) kusursuz anlamındaki yeşil etiket yapıştırılmıştır.

 

Kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan Odamız, asansörlerin yıllık periyodik kontrollerinin kamusal denetim anlayışıyla, tekniğine uygun olarak, deneyimli ve uzman makina mühendisleri tarafından yapılması için akredite olmuş özel bir organizasyona sahiptir. Odamız bünyesinde çalışan bütün mühendisler, TMMOB’nin belirlediği “Mühendis Asgari Ücreti” üzerinden çalışmaya başlamaktadır (2019 yılı için 4.500, 2020 yılı için 5.000 TL) ve geniş sosyal haklara sahiptir. Odamız bu özel organizasyonuyla asansör bulunan binaların sorumlularının bilinçlendirilmesi için ülke genelinde birçok il-ilçe belediyesinde eğitim düzenlemeye,  neler yapılması gerektiğini ifade etmeye; toplumun can ve mal güvenliğinin sağlanması için yapılacak çalışmalara verdiği desteğe ve bu yönde kamuoyunu bilgilendirmeye devam edecektir.

DENETİMLER ÖZEL FİRMALARA KAYNAK AKTARMA FIRSATI GÖRÜLÜYOR

2008 yılında başlatılan ve ilgili Bakanlıkla birlikte yürütülen mevzuat çalışmalarında bütün karşı çıkışlarımıza, bu kontrollerin kamusal görevlendirme ile yapılması gerekliliğini belirtmemize rağmen denetim işi piyasaya açılmıştır. İlk uygulamada Odamız dışında belediyelerle yapılan protokollerde çok yüksek ücretler talep edilmiş ve bu iş halktan özel firmalara kaynak aktarmanın bir fırsatı olarak görülmüştür. Ancak Odamız ve bazı belediyelerin çabasıyla piyasa düzenlenmiş ve ücretler her yıl bakanlıkça belirlenir hale gelmiştir.

 

Özellikle belirtmek isteriz, asansörlerin periyodik kontrolleri tamamen kamusal hizmet ve kamusal denetim faaliyeti kapsamındadır. Bu denetim faaliyetinin sorumlusu olan belediyeler bu konuda kamu kurumu niteliğinde olan kurumlardan destek almakla yükümlü olmalı; denetim hizmetini kâr amaçlı özel şirketlere devretmemelidir. Mevcut iktidarın yıllardan beri kamusal hizmetleri piyasaya açarak daraltan; toplumun can ve mal güvenliğini hiçe sayan politikalarının şimdi bu iktidarı eleştirenlerce uygulanması toplum bilinci ve vicdanında asla aklanmayacaktır. Ayrıca şunu ifade etmek gerekir ki; Asansörlerin Periyodik Kontrollerinden daha fazla kâr etmek ancak toplumun can güvenliği ile çalışan Mühendislerin insanca yaşam hakkından feragat etmekle mümkündür.

 

Kentlerimizin ve halkımızın gerçekten “toplumcu, demokratik, halkçı bir yerel yönetim” anlayışına ihtiyacı var. Bunun yolu kamu yararını esas alan protokolleri yenilemeyerek asansör kontrollerini özel şirketlere vermek değildir. Tercih edilmesi gereken doğru yaklaşım, kamu-toplum yararına mesleki ve teknik işbirliklerini geliştirmek; emekten, adaletten, demokratik laik cumhuriyet değerlerinden yana dayanışmayı büyütmektir. Odamız varoluş nedeni olan bu kamucu yaklaşımı hassasiyetle koruyacak, buna aykırı her uygulamayı her zaman olduğu gibi takip edecek ve peşini bırakmayacaktır. “

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, MMO’dan, Asansör, Denetimlerinin, Özel, Firmalara, Yaptırılmasına, Sert, Tepki, !..,
Yorumlar
Haber Yazılımı