Haber Detayı
31 Ağustos 2018 - Cuma 20:14 Bu haber 6334 kez okundu
 
Samsun Reeder açıldı
Türkiye’nin yerli markası reeder, Samsun'da yılda 600 bin adet tablet, telefon ve akıllı saat üretecek tesisinin açılışını yaptı.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
Samsun Reeder açıldı

Fabrikanın açılışında konuşan reeder Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Ortağı Uygar Saral, Samsun'da ilk etapta akıllı telefon ve tablet üretim planlarının olduğunu belirterek, "Türkiye’nin yerli markası reeder, 2017 yılında Samsun’da açtığı fabrikada yerli üretime başladı. Samsun’da 150 kişilik bir ekibimiz yerli üretim için çalışıyor. Üreteceğimiz cihazların yerlilik oranı yüzde 55'ten daha fazla dolayısı ile Türk malı mührü taşıyor. Samsun fabrikamızda üretilen son teknoloji ürünleri sadece Türkiye değil yurtdışı pazarlara da sunulacak. bugüne kadar 8 milyon TL'yi bulan yatırım yapıldı.

YILDA 300 BİN TELEFON, 200 BİN TABLET VE 100 BİN AKILLI SAAT ÜRETİLEBİLECEK

reeder Samsun fabrikasında yıllık üretim kapasitesi ise 600 bin adet cihaz olacak. Merkezimiz de yılda 300 bin telefon, 200 bin tablet ve 100 bin adet akıllı saat üretilebilecek. 2019 yılında bu kapasitenin tamamının kullanılması hedefliyoruz. Samsun'dan çıkan değerli bir marka yaratmak istiyoruz." dedi. 

Turkcell CEO'su Kaan Terzioğlu'da, Dünyadaki teknolojiyi sünger gibi emip bu doğrultuda yeni bilgiler ve değerler yaratmak zorunda oldukları, yerli ve milli teknoloji oluşturmak için büyük çaba gösterdiklerini ifade ederek, iş ortakları reeder firmasının Samsun'da açtıkları fabrikanın hayırlı olması dileklerini iletti. 

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu  Türkiye'nin yerli teknolojiyle neler yapabileceğini gösteren bir yatırımın açılışına katıldığını ifade ederek," Yatırımın başlangıç aşamasında olduğunu anlatan Terzioğlu, "Her şey böyle adım adım başlar. Önemli bir adım bu. Eğer bir şeyi yapamayacağınızı düşünüyorsanız haklısınız, yapamazsınız. Ama bazı insanlar var ki bir hayalin peşinden gidiyorlar. Yapabileceklerini düşünüyorlar ve neticede onu hayata geçiriyorlar. İnsanlara iş yaratıyorlar, bölgelere canlılık getiriyorlar verimlilik getiriyorlar, değer yaratıyorlar." diye konuştu.

Terzioğlu, Reeder'ın hikayesinin Türkiye'nin teknoloji gelişiminde çok önemli bir anı olacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bir 10 sene sonra buraya geldiğimizde bambaşka bir fabrika göreceğiz. Bambaşka şeyler üretildiğini göreceğiz. Kim Türkiye'de değer yaratıyorsa, Türkiye'de istihdam yaratıyorsa, Türkiye'de vergisini ödüyorsa yerli ve millidir. Dünyanın her yerinden her türlü bilgiyi sünger gibi emmek ve o emdiğimiz bilgiyle yeni bilgiler üretmek değerler yaratmak zorundayız. Yerlileşme ve millileşme sürecinde yerli altyapı, yerli cihazlar ve dijital servisler olmazsa olmazlar."


Tekkeköy İlçesi Kerimbey Mahallesi Organize Sanayi Bulvarı üzerinde bulunan fabrikanın açılış kurdalesini Turkcell CEO'su Kaan Terzioğlu, reeder Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Ortağı Uygar Saral, reeder Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurucu Ortağı Sezen Saral, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır yaptı. 

Reeder Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Ortağı Uygar Saral açılışa katılan Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin başta olmak üzere protokol üyelerine çalışma yapılan alanı gezdirerek bilgi verdi.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Reeder, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı