Haber Detayı
17 Mayıs 2022 - Salı 15:36 Bu haber 767 kez okundu
 
Samsun Tabip Odası’ndan Ankara Mitingi Çağrısı
Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Faysal Çadır ve Yönetim Kurulu üyeleri 29 Mayıs Pazar Günü TTB tarafından düzenlenen miting için çağrı yaptı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun Tabip Odası’ndan Ankara Mitingi Çağrısı

Faysal Çadır miting için  düzenlediği basın toplantısında şu ifadelere yer verdi.

“ 29 Mayıs 2022 Pazar Günü Türk Tabipleri Birliği Tarafından Ankara’da Yapılacak Olan  “Emek Bizim Söz Bizim Sağlık Hepimizin” Miting’ine Gidiyoruz.  Orada söyleyecek sözlerimiz var.

 

Sağlıksızlık üreten bu sağlık sisteminin yükü altında bizlerin de toplumun da ezilmesini istemiyoruz.  Sağlıkta yaşanan bu ağır krizin sorumlusu da hekimler olarak bizler değiliz. Uzun ve yoğun çalışma saatlerine, güvensiz ve güvencesiz çalışma koşullarına rağmen gösterdiğimiz özveri, bu olumsuzlukları dayatan sağlık sistemi altında eziliyor. Sorunların özveri ile çözülemeyecek kadar derin olduğunu da biliyor ve görüyoruz.

 

Bulunduğumuz her ortamda halkımıza umut olan, şifa olan bizler daha sağlıklı bir geleceği de inşa edebiliriz diye düşünüyoruz. Toplumun sağlık hakkını önceleyen sağlık politikaları inşa edilene ve hakkımız olanı alana kadar da mücadelemize devam edeceğiz.

 

Taleplerimiz oyalamalar ile geçiştirilemeyecek kadar acil, haklı ve meşrudur.

1-- Sağlık sisteminin temelini Birinci basamak koruyucu sağlık hizmetleri oluşturmalı, basamaklı bir sağlık sistemi modeline geçilmelidir.

2-- Şiddeti kışkırtan söylemlere son verilmeli, çıkarılan şiddet yasası ile birlikte güvenli çalışma alanları planlanmalı ve oluşturulmalıdır.

3-- Katkı payları adı altında sağlığa erişimin paralı hale getirilmesine son verilmeli, sağlık herkes için ücretsiz olmalıdır.

4-- Sağlığa ayrılan bütçe artırılmalı,hekime verilen ücretler insanca yaşanabilir miktarda ve emekliliğe yansıyacak şekilde tek ödeme olarak yapılmalıdır.

5-- Aile Hekimliği ceza yönetmeliği derhal iptal edilmelidir.

6-- Sağlığımızı dakikalara sıkıştıran uygulamalardan ve performans sisteminden vazgeçilmelidir.

7-- Tüm sağlık çalışanları için COVİD-19 meslek hastalığı sayılmalıdır.

8-- Tüm emeklilere insanca ve onurlu olarak yaşayabilecekleri bir ücret verilmelidir.

Emeğimize, Haklarımıza,Toplumun Sağlık Hakkına Sahip Çıkmak İçin

Biz Hekimler , 29 Mayıs’ta  Ankara’yı  Beyaza Boyamaya Gidiyoruz.”

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Tabip, Odası’ndan, Ankara, Mitingi, Çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı