Haber Detayı
21 Ocak 2022 - Cuma 14:10 Bu haber 1525 kez okundu
 
Samsun Tabip Odası’ndan Hemşire Ömür Erez Cinayetine Tepki!.
Samsun Tabip Odası başkanı Dr. Funda Furtun İstanbul’da Aile Sağlığı Merkezinde erkek şiddeti sonucunda yaşamını kaybeden hemşire Ömür Erez ile ilgili olarak açıklama yaptı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun Tabip Odası’ndan Hemşire Ömür Erez Cinayetine Tepki!.

Furtun açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“Her gün kadınların erkekler tarafından katledildiği, neredeyse saat başı sağlıkta şiddet haberi aldığımız ve adaletin sağlanamadığı bir güne uyanıyoruz. Kartal Aile Sağlığı Merkezinde çalışan sağlık emekçisi ebe Ömür Erez görevi başında bir cani tarafından katledildi.

 

Uzun süredir güvenli işyerlerini talebimiz olmasına, etkili bir şiddet yasası istememize, İstanbul Sözleşmesinde vazgeçilmemesini söylememize rağmen bunu duymaktan, görmezden gelen, daha da kötüsü normalleştiren siyasi erk bu ölümden sorumludur. Yaşatmak için gittiğimiz iş yerlerimizden cenazelerin çıkmasına seyirci kalınması kabul edilemez.

 

 

Şiddet neden her yerde ve neden yaşamın her anında. Bunun tek kelimelik cevabı şudur. Çünkü adalet yoktur. Şiddet sadece fiziki olarak değil, düşünsel ve duygusal olarak da mevcut. Adaletin olmadığı, liyakatli yönetimin olmadığı bir yerde şiddet  hakim olur. Şiddet, özgürlüğü kısıtlar.

 

İşte daha yeni,  bu ülkenin en büyük metropolünün merkezinde sağlık çalışanı bir kadın, görevi yaşatmak olan bir hemşire erkek vahşeti sebebiyle yaşamını yitirdi.

 

İfade etmeliyim ki; sonuç alınıncaya kadar şiddet konusunda uyarılarımızı söylemeye devam edeceğiz. Yılmayacağız, vazgeçmeyeceğiz.Artık yeter! Hükümeti Sağlık alanındaki şiddete yönelik etkin yasal düzenleme ve İstanbul Sözleşmesinin uygulanması için bir kez daha uyarıyoruz.

 

Hemşire Ömür’ün acısını yüreğimizde hissediyor, bir kez daha her türlü cebir ve şiddeti kınıyor, “ erkek vahşetini” lanetliyoruz.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun, Tabip, Odası’ndan, Hemşire, Ömür, Erez, Cinayetine, Tepki!., , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı