Haber Detayı
17 Eylül 2021 - Cuma 17:36 Bu haber 270 kez okundu
 
Samsun Tarım Fuarında Havza Tarımı Masaya Yatırıldı
Onur konuğunun Havza oluğu 6. Samsun Tarım Fuarında Havza tarımının masaya yatırıldığı “Havza Tarım Potansiyeli” paneli düzenlendi.
EKONOMİ Haberi
Samsun Tarım Fuarında Havza Tarımı Masaya Yatırıldı

TÜYAP Fuar Merkezi Karadeniz Salonunda düzenlenen ve moderatörlüğünü Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özcan’ın yapmış olduğu panele Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyeleri, Doç. Dr. Funda Arslanoğlu, Araştırma Görevlisi Gülcan Kaymak ile Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergin Öztürk katıldılar.

Havza’dan Havza Ziraat Odası tarafından bölgenin önde gelen çitçilerinden belirlenen yüze yakın çiftçinin Samsun’a nakli Gül Turizm tarafından sağlandı. Panel ve fuar için Samsuna gelen çiftçilere ise Ilıca Pazarı Sahibi Veli Kurt tarafından yemek ikramı yapıldı.

Düzenlenen panelde, Havza tarımı sorunları ve çözüm öneriler, Havza ayçiçeği tarımı sorunları ve çözüm öneriler, Havza yem bitkileri yetiştiriciliği ve sorunları ile besicilikte karlılık, verimlilik ve sürdürebilirlik; Havza ilçesi örneği konuları ele alındı. Panel sonunda konuşmacılar çiftçi örgütlerinin temsilcileri ve Havza’dan panele katılan çiftçilerinin sorularını ve önerilerini dinlendiler.

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç panelde yapmış olduğu konuşmada ilçedeki tarımın gelişmesi için yapılması gerekler hakkında bilgiler vererek; “İlçemizde gelişimin sağlanması adına her türlü işbirliğine açığız.”dedi.

Panelin sonunda TÜYAP Samsun Bölge Müdürü Oğuzhan Çamaş tarafından Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Havza Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Havza Ziraat Odası başkanı Çoşkun Genç, Havza TSO Başkan Vekili Yakup Akekin, İlk Kılıvcım Kadın Kooperatifi Başkanı Nihal Baştuğ’a plaket takdim edildi.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ise yapmış olduğu konuşmada konuşmacılara ve katılımcılara teşekkür ederek; “Tarım Fuarı ilçemizin tanıtımı adına önemli bir etkinlik oldu. İlçemizde tarımın geliştirilmesi için bilim ile uygulamayı birleştirecek bir pratik köprü kurulması gerekmekte. Bu köprünün bir uçunda akademisyenlerimiz diğer tarafında üreticilerimiz olacak ve sorunlar ile çözümleri buluşturacağız. Fuarımızın ve panelimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” Dedi.

Panele tarafından Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Samsun koordinatörü Bülent Turan, Havza Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, TÜYAP Samsun Bölge Müdürü Oğuzhan Çamaş, Havza Ziraat Odası başkanı Coşkun Genç, Havza TSO Başkan Vekili Yakup Akekin, İlk Kılıvcım Kadın Kooperatifi Başkanı Nihal Baştuğ ve Havzalı çiftçiler katıldılar.

Panel sonrası hep birlikte fuarın onur konuğu olan Havza standı ziyaret edildi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun, Tarım, Fuarında, Havza, Tarımı, Masaya, Yatırıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı