Haber Detayı
30 Nisan 2021 - Cuma 09:32 Bu haber 1451 kez okundu
 
Samsun Tüketici Mahkemesi'nden İptal Edilen Düğün Kararı
Samsun Tüketici Mahkemesi'nden İptal Edilen Düğünlerle ilgili örnek bir karar verdi. Salon ücretini ödemiş olan ancak pandemi nedeniyle düğün yapamayan çiftler, ödedikleri paralarını geri alabilecek.
ASAYİŞ Haberi
Samsun Tüketici Mahkemesi'nden İptal Edilen Düğün Kararı

Samsun’da İ.E.Ç. isimli vatandaş, 23 Kasım 2019’da bir düğün salonu ile 20 Mayıs 2020’de düğün yapmak için sözleşme imzaladı ve 18 bin 500 TL’yi peşin ödedi.

 

Koronavirüs tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı’ nca yayınlanan genelge uyarınca nişan/düğün salonu faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurularak düğün salonları da kapatılınca düğün iptal edildi.

 

Ödediği parayı geri isteyen İ.E.Ç. düğün salonu işletmecisi tarafından reddedildi ve parası geri ödenmedi.  Bunun üzerine İ.E.Ç, avukatı Hakan GÜMÜŞ aracılığı ile Samsun Tüketici Mahkemesi’ ne başvurdu.

 

Samsun Tüketici Mahkemesi’ ne İ.E.Ç adına Av. Hakan GÜMÜŞ’ ün başvurusu üzerine “ifanın imkansızlığı nedeniyle davacının sözleşmeden döndüğü ve halen koronavirüs salgının devam ettiği, bu şartlar altında tarafların düğün yapmaya zorlanamayacağı” gerekçesiyle ödenen bedelin iadesine karar verildi.

 

Düğün salonu işletmecisi sunduğu gerekçede   İçişleri Bakanlığı'nın 24/06/2020 tarihli genelgesinde belirtilen gerekli tüm önlemlerin alınarak sözleşme konusu düğünü gerçekleştirmeye hazır olduklarını, 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 138. maddesi uyarınca sözleşmenin uyarlanması gerektiğini ileri sürdü.

 

 

Tüketici mahkemesi  bu talebi kabul etmedi

 

 Mahkeme , “İfanın imkansızlığı nedeniyle davacının sözleşmeden döndüğü, davalının kendisine tanınan süre içerisinde 18.500,00 TL'yi iade etmesi gerekirken etmediğinin anlaşıldığı, bu tarih itibariyle ve halen koronavirüs salgının devam ettiği, bu şartlar altında tarafların düğün yapmaya zorlanamayacağı değerlendirilerek uyarlama yapılması yönündeki iddiaları kabul görmemiştir” gerekçesiyle bedelin tüketiciye ödenmesi gerektiğine karar verdi.

 

‘Düğün Salonun İtirazları Üst Mahkeme Tarafından Kabul Edilmedi

 

            Düğün salonu işletmecileri karar karşı, Samsun Bölge Adliye Mahkemesi’ne itiraz etti. Bölge İdare Mahkemesi de yapılan inceleme sonrasında Samsun Tüketici Mahkemesi kararının yerinde ve hukuka uygun olduğuna ve paranın işletme tarafından davacı tarafa iadesinin uygun olduğuna karar verdi..          

 

Çiftler, Başka Bir Zaman Diliminde Sosyal Mesafe Kuralları İle Düğün Yapmaya Zorlanamaz

 

 Konuyla ilgili açıklama yapan Av. Hakan GÜMÜŞ, “Pandemi döneminde düğünlerin dönem dönem tamamen yasaklanmış olması, yasaklanmayan dönemlerde ise alınacak tedbirler ile sınırlı şekilde düğün yapılabileceği hususu ödemelerini peşin yapan vatandaşlar oldukça mağdur etmiştir. Düğün salon sahipleri ise henüz kesinleşmiş bir yargı kararı olmadığı için yapılan ödemleri iade etme noktasında olumsuz cevaplar vermekteydi.

 

 

Düğün organizasyonu tüm çiftlerin hayali olup çok özel bir şekilde yapılmalıdır. Yeni evlenecek çiftleri başka bir zaman diliminde veya alınacak tedbirler ile sınırlı davetli ve sosyal mesafe kuralları ile düğün yapmaya zorlamak mümkün değildir. Artık Bölge Adliye Mahkemesi denetiminden geçmiş Tüketici Mahkemesi kararı ile peşin ödenen bedel veya kaporalar da aynen kesintisiz iade edilmek zorundadır” dedi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Tüketici, Mahkemesi'nden, İptal, Edilen, Düğün, Kararı,
Yorumlar
Haber Yazılımı