Haber Detayı
05 Aralık 2019 - Perşembe 18:47 Bu haber 2208 kez okundu
 
Samsun Valiliği'nden Kış Lastiği Uyarısı
Samsun Valiliği 1 Aralık'ta başlayan “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu” ile ilgili olarak bir açıklama yaptı.
ASAYİŞ Haberi
Samsun Valiliği'nden Kış Lastiği Uyarısı

Hususi araç sürücülerine de  zorunlu olamamsına rağmen kışi lastiği kullanmaları tavsiyesinde bulunan Samsun Valiliği açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 
 
"2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu” başlıklı 65/A maddesi gereğince; Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.
 
İl sınırları içerisinde ise kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirlenmektedir. Bu çerçevede Valiliğimizce İlimiz sınırları içerisinde ticari amaçlı yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlar için her yılın  “1 Aralık tarihi ile takip eden yılın 1 Mart” tarihleri arasında Kış Lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir.
 
Kış Lastiği “7 ºC’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik” şeklinde tanımlanmaktadır.
 
Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin ise tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur.
 
Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçer .Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz.
 
Seyir esnasında herhangi bir sebeple değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastikler de kış lastiği olmak zorundadır.
 
Kış lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) işareti bulunması gereklidir.
 
Lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi, lastik diş derinliğinin ve sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur.
 
Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliği 4 mm’den; kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda ise kış lastiği diş derinliği 1,6 mm’den az olamaz.
 
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 65/A maddesi gereğince kış lastiği denetimlerine görevlilerimizce başlanmış olup, ihlali tespit edilen araçlara 625 Türk Lirası İdari Para Cezası uygulanmaktadır.
 
Yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların dışında kalan hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu olmamakla birlikte, can ve mal güvenliği için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasını tavsiye ediyoruz."
Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun, Valiliği'nden, Kış, Lastiği, Uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı