Haber Detayı
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 16:32 Bu haber 369 kez okundu
 
Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı'dan ‘Müzeler Haftası’ mesajı
Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, ‘Müzeler Haftası’ nedeniyle bir mesaj yayınladı.
TURİZM Haberi
Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı'dan   ‘Müzeler Haftası’ mesajı

Vali Dağlı mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

" Dünya kültür mirasının korunması ve müzeciliğinin tanıtılması amacıyla, UNESCO tarafından tüm dünyada 18 Mayıs günü 'Müzeler Günü' ilan edilmiştir. Ülkemizde ise 1982 yılından itibaren 18-24 Mayıs tarihleri arasında 'Müzeler Haftası' olarak kutlanmaya başlanmıştır.

 

Geçmişle bugünü buluşturan ve kültürleri kaynaştıran müzeler, ülkelerin kültürel yaşamının ayrılmaz ögesi durumundadır. Toplumsal barış ve insanlığın gelişimi için vazgeçilmez olan müzelerde yapılan tüm etkinlikler, tarih bilincinin oluşmasını, estetik beğeniyi, düşünmeyi ve öğrenmeyi sağlamaktadır.

 

Birçok medeniyeti kucaklayan şehrimizin tarihi, Eski Taş Çağına kadar uzanmaktadır. Karadeniz bölgesinin ilk insan yerleşkesi olan Tekkeköy Mağaralarına ev sahipliği yapan şehrimiz, yakın tarihimizde de bağımsızlık mücadelemizin dönüm noktalarından biri olup sahip olduğu kültürel miras ve zenginlik ile geçmişe ışık tutmaktadır.

 

Müzelere ve tarihi değerlere verilen önem, ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin göstergelerindendir. Bu nedenle müzelerimizdeki eşsiz eserler ve şehrimizdeki tarihi değerlerin korunması, onarılması ve gelecek nesillere aktarılması toplumsal sorumluluklarımızdandır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, kültür mirasımızın korunmasında görev alan, insanlık mirasını koruyarak muhafazasında büyük emekleri olan başta müze çalışanları olmak üzere tüm vatandaşlarımızın ‘Müzeler Haftası'nı kutluyor, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Valisi, Doç., Dr., Zülkif, Dağlı'dan, , , ‘Müzeler, Haftası’, mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı