Haber Detayı
25 Ocak 2018 - Perşembe 10:05 Bu haber 1947 kez okundu
 
Samsun valisi Osman Kaymak: “Biz kadına şiddeti kesinlikle reddediyoruz.
Valimiz Sayın Osman Kaymak ve eşi Emine Kaymak Hanımefendi, 24.01.2018 Çarşamba günü saat 14.00’de Samsun Konukevi’nde kalan kadınların, Atakum Halk Eğitim Merkezi ve İŞKUR işbirliğinde, Samsun İş Kadınları Derneği’nin sponsorluğunda hazırladıkları resim sergisi, halk oyunları gösterisi ve Türk Sanat Müziği dinletisi etkinliğine katıldı.
YAŞAM Haberi
Samsun valisi Osman Kaymak:  “Biz kadına şiddeti kesinlikle reddediyoruz.

Etkinlikte ilk olarak Valimiz Sayın Osman Kaymak ve eşi Emine Kaymak Hanımefendi, diğer davetlilerle birlikte Kadın Konukevi’nde kalan kadınlar tarafından yapılan resimlerin yer aldığı serginin açılışını gerçekleştirerek, resimleri incelediler.

Sergi açılışının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam eden etkinlikte, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı’nın selamlama konuşmasının ardından yaptığı konuşmada, son yıllarda ülkemizin özellikle sosyal güvenlik alanında yaptığı çalışmaların büyük bir takdirle karşılandığını kaydeden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Kadınlara, engellilere, gençlere ve yaşlılara yönelik olarak alınmış çok büyük tedbirler var. Türkiye güçlendikçe ve kişi başına gelirini artırdıkça bu konularda her gün yeni hizmetleri vatandaşlarımıza sunuyor ve bunları sunmaktan bizler büyük bir mutluluk duyuyoruz. Tabii ki kalkınmış bir toplumun sonucu olarak da maalesef kentlerde hiç istemediğimiz olaylar yaşanıyor, kadına karşı şiddet olayları gerçekleşiyor, kadınlarımız bazen kendilerini yalnız ve çaresiz hissediyorlar. İşte o durumlarda devletimiz onlar için Kadın Konukevleri Projesi’ni hayata geçirerek derman olmaya çalışıyor. 2012 yılından itibaren Samsun’da 3 bine yakın kadınımız Konukevi’nde misafir edildi, her türlü sosyal ihtiyaçları da karşılanarak, yaşadıkları travmayı atlatmalarına yardımcı olundu.” dedi.

Toplumumuzda kadına yönelik şiddet olaylarının yaşanmamasını arzu ettiklerini dile getiren Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Bu çerçevede Belediyelerimiz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz iyi, örnek ve mutlu aile anlamında çeşitli sosyal programlar yapıyor. Keşke bir ailede hiç kavga olmasa. Şüphesiz bizim kültürümüz bunu önleyen bir kültür ama kendi kültürümüzden uzaklaştıkça maalesef bu sorunlarla başa çıkamıyoruz. Ama bu konuda çözüm yolları bulunmaya çalışılıyor. Biz kadına şiddeti kesinlikle reddediyoruz, kınıyoruz. Şayet böyle bir sıkıntısı olan varsa devletimiz her zaman onların yanındadır. Lütfen çekinmesinler, bizden yardım istesinler.” şeklinde konuştu.

Etkinliğin başında Kadın Konukevi’nde kalan kadınlar tarafından yapılan resimlerin yer aldığı sergiyi gezdiklerini hatırlatan Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Çok güzel resimler yapmışlar. Kendilerini sosyal yönden de bu travmayı atlatacak şekilde hazırlıyorlar. Bu manada, kadınlarımıza destek veren herkese çok teşekkür ediyoruz. Tabi temenni ediyoruz ki; keşke kadınlarımız kendi evlerinde, eşleriyle, çocuklarıyla birlikte mutlu aileleriyle birlikte mutlu Türkiye’ye destek olsunlar. Travmalar yaşanmasın. Ama olması halinde de devletimizin bu tür imkanlarının olduğunu bilelim. Biz Samsun Valiliği ve belediyelerimiz olarak halkımızın yanındayız. Onları mutlu etmek için sürekli çözüm üretiyoruz. Devletimiz çok güçlü. O yönüyle gelin aile içindeki dayanışmayı, mutluluğu yaşayalım, mutluluğu dışarıda aramayalım. Bu gün bu etkinlikte beraber olduğumuz kardeşlerimizin gerek yaptıkları resimleri, gerekse oluşturdukları koro ve halk oyunları etkinliği ile yüzlerinin gülüyor olması bizleri de son derecede mutlu etti. Sizler hep gülün inşallah. Gülüşünüz yüzünüzden hiç eksik olmasın. ” dedi.

Konuşmasının ardından Valimiz Sayın Osman Kaymak, eşi Emine Kaymak Hanımefendi ve diğer protokol üyeleri, Kadın Konukevi’nde kalan ve İŞKUR‘un işbirliğinde Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen kursları başarıyla tamamlayan kadınlara sertifikalarını verdi.

Etkinlik daha sonra, Kadın Konukevi’nde kalan kadınlar tarafından hazırlanan halk oyunları gösterisi ve Türk Sanat Müziği koro-solo dinletisiyle sona erdi.

Etkinliğe Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcıları, şube müdürleri, Halk Eğitim Merkezi yetkilileri, Samsun İş Kadınları Derneği Başkanı Münevver Uğurlu, üyeleri ve davetliler katıldı.


Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: Samsun, valisi, Osman, Kaymak:, , “Biz, kadına, şiddeti, kesinlikle, reddediyoruz.,
Yorumlar
Haber Yazılımı