Haber Detayı
06 Nisan 2021 - Salı 15:05 Bu haber 1833 kez okundu
 
Samsun ve Tekirdağlı Öğrenciler eTwinning projesi ile kültürlerini paylaştı
Samsun, Tekirdağ, Hırvatistan ve Polonya'dan 10 Okul, “Kültürel Miraslarımız” isimli eTwinning projesi ile kültürel paylaşımda bulundu.
EĞİTİM Haberi
Samsun ve Tekirdağlı Öğrenciler eTwinning projesi ile kültürlerini paylaştı


“Kültürel Miraslarımız” isimli eTwinning projesinde Hırvatistan’dan ve Polonya’dan birer, Samsun'dan 6 ve Tekirdağ’dan 2 olmak üzere 10 adet Türk okulu yer aldı. 

Projede öğrenciler öğretmenleri eşliğinde kendi kültürlerini birbirlerine tanıttı, sahip çıkılması gereken kültürel mirasları etkinliklerle hayata geçirerek kendi ve yabancı ortaklara ait olan, sahip çıkılması gereken kültürel mirasları öğrendiler. 


“Türk kahvesi, Zencefilli Kurabiye, Hıdırellez, Hacivat- Karagöz, Krakow evleri” gibi başlıklarla  öğrenciler üzerinde nesilden nesile aktarılacak olumlu bir etki bırakmanın hedeflendiği projede öğrencilerin; yaratıcılık, motor kaslarını ve sanatsal yönünü geliştirmek esas amaç olarak belirlendi.


Projenin hedefleri, öğrencilerin kültürel mirası koruma konusunda gereken hassasiyeti göstermelerini sağlamak, geçmişimizle bağlarını koparmamak, diğer kültürlere özgü mirasların da farkına vararak, bu bilinç ile özdeşleşmelerini sağlamak olarak açıklandı.


 
  Projeye Samsun’dan Salıpazarı Yavaşbey İlkokulu, Atakum Yunus Emre İlkokulu, Atakum Özel Eğitim Uygulama Okulu, 19 Mayıs Atatürk Ortaokulu, İlkadım Yeşilyurt Demir-Çelik İlkokulu ve İlkadım Çatalarmut İlkokulu, Tekirdağ’dan Çorlu Şehit Hamza Çavuş İlkokulu ve Çorlu Fevzi Çakmak İlkokulu, Hırvatistan’dan Brela OŠ Dr.Franje Tuđmana ile Polonya’dan Warszawa Zespół Szkół nr 79 im. Stanisława Kostki Potockiego w Warszawie okulları katıldı.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, ve, Tekirdağlı, Öğrenciler, eTwinning, projesi, ile, kültürlerini, paylaştı,
Yorumlar
Haber Yazılımı