Haber Detayı
04 Ağustos 2021 - Çarşamba 16:08 Bu haber 907 kez okundu
 
Samsun Ziraat Mühendisleri Odası’ndan Fındık Fiyatı açıklaması
ZMO Samsun Şube Başkanı Hasan ÇOBANCI fındık üreticisinin taban fiyatın açıklanmasını beklediğini, bu fiyatın 26 TL’nin altında olmaması gerektiğini söyledi.
SİVİL TOPLUM Haberi
 Samsun Ziraat Mühendisleri Odası’ndan Fındık Fiyatı açıklaması

Fıkdık taban fiyatları ile ilgili, olarak bir basın açıklaması yapan ZMO Samsun Şube Başkanı Hasan ÇOBANCI açıklamasında şunları söyledi:

 

Türkiye’de yaklaşık 450 bin üretici  735 bin hektar alanda fındık üretimi yapmakta ve geçimini bu üründen sağlamaktadır.

Türkiye’de fındık tarımı yapılan bölgeler  iki ana gruba ayrılmış olup birinci bölge kapsamında Artvin, Giresun, Ordu, Rize ve Trabzon illeri bulunmakta  ,Samsun’unda içinde bulunduğu diğer fındık yetiştiren iller ise ikinci bölge kapsamında yer almaktadır.Fındık üretiminin 57 sini birinci bölge geri kalan 43 ünü de ikinci bölge karşılamaktadır.

 Samsun  Türkiye’deki fındık dikim alanlarının 16 sına sahip olup,Ordu ve Giresun illerinden sonra fındık ekim alanı bakımından 3.  Sırada, Türkiye fındık üretiminin ise 17sini oluşturarak  Ordu’dan sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Görüldüğü gibi stratejik bir ürün olan fındık üretiminde önemli bir yere sahip olan Samsun ilinde fındık üreticisi  65 bin ailenin gözü  kulağı açıklanacak fındık taban fiyatındadır. Her sene fındık hasadı  başlamadan önce  Fındık yetiştiren illerde Tarım İl Müdürlükleri koordinasyonunda ilgili kuruluşlardan oluşan bir ekip ,fındık rekoltesini tahminine yönelik çotanak sayım esasına dayalı olarak    çalışmalar  yapmakta ve   o senenin fındık rekoltesi belirlenmeye çalışılmaktadır. 

Rekoltenin düşük açıklanması arz –talep dengesine göre fındık fiyatının yüksek olacağı düşüncesiyle çiftçiyi  , rekoltenin  yüksek açıklanması da fındık fiyatının düşük olacağı  düşüncesiyle tüccarı mutlu etmektedir. Satıcının çok alıcının sınırlı olduğu bu tip oligopol piyasalarda taban fiyat bu nedenle büyük önem taşımaktadır.

Öylekisınırlı sayıdaki alıcı açıklanan rekolteyi beğenmedikleri taktirde ki ;bu sene olduğu gibi     Bakanlığı yeniden sayım   yapmaya zorlamakta ve bunu da  başarmaktadır . Ama ortada fındık maliyeti ve enflasyon gibi ekonominin gerçekleri vardır.

 Geçen sene açıklanan ortalama fındık fiyatının 22,5 TL/kg  olduğu ve  açıklanan resmi enflasyonunda 14,6 olduğu bilindiğine göre ,fındık fiyatı bu sene için (geçen seneki fiyat + yıllık enflasyon oranı ) olmak üzere  26 TL /kg olarak   ortaya çıkmaktadır.

Ziraat Odalarının yaptığı maliyet hesabına göre ise ;1 kilo fındığın maliyeti 20,45 TL  olup ,bu maliyete 30 çiftçi karı  eklendiğinde fındık fiyatı   26,5 TL/kg yapmaktadır.

Bu duruma göre açılanacak taban fiyat 27-30 TL/kg bandında olmalı ama asla 26 TL nin altında kalmamalıdır.

Bu üründen ekmek yiyen  ve ortalama 14-15 dönüm arazide fındık tarımı ile  aile geçindiren fındık üreticisi enflasyona ezdirilmemeli .mağdur edilmemelidir.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: , Samsun, Ziraat, Mühendisleri, Odası’ndan, Fındık, Fiyatı, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı