Haber Detayı
11 Haziran 2021 - Cuma 11:56 Bu haber 2087 kez okundu
 
Samsunlu gençlerin hazırladığı AY KAMPI projesi Dünya İkincisi Oldu
Samsun Bahçeşehir Koleji Cosmos Kulübü hazırladığı Ay Kampı Projesi, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ortaklığında düzenlenen “Moon Camp Challenge” adlı yarışmada Dünya İkincisi Oldu.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
Samsunlu gençlerin hazırladığı  AY KAMPI projesi Dünya İkincisi Oldu

Samsun Bahçeşehir Koleji Cosmos Kulübü Autodesk, Airbus Foundation ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ortaklığında düzenlenen “Moon Camp Challenge” adlı yarışmanın ileri kategorisinde tasarladıkları Ay kampı ile Dünya İkinciliğine layık görüldüler.

 

 

AMAÇLARI AYDA KOZMONOTLAR İÇİN AY ÜSSÜ TASARLAMAK

Yarışma kapsamında katılımcıların amacının, ilerleyen yıllarda düzenlenecek Ay görevlerinde astronotların daha iyi koşullarda yaşam sürmeleri ve araştırma yapabilmelerini sağlayacak 3 boyutlu modelleme ile bir Ay Üssü tasarlamak olduğu bildirildi.

 

Yarışma Ekibi Yöneticileri yarışma ve proje ile ilgili olarak yaptıkları açıklamada şu bilgileri verdiler:

 

“Yarışma koşulları dahilinde katılımcıların tasarlayacakları kampın astronotların besin, enerji, geri dönüşüm ihtiyaçlarını karşılayan teknolojik ve yenilikçi çözümlere, Ay’da bulunan maddeleri değerlendirebilen sistemlere ve astronotları radyasyon, meteorlar ve düşük sıcaklık farkı gibi etkenlerden koruyabilecek mimari çözümlere sahip olmalıdır.

 

AY KAMPI 2 KATTAN OLUŞUYOR

Cosmos Kulubü’nün Cosmoon ekibinin bu proje kapsamında tasarladıkları Ay kampı, iki kattan oluşmaktadır. Birinci kat Ay yüzeyinde, ikinci kat ise Ay yüzeyinin altında bulunmaktadır. Katlar arası ulaşım ise asansör aracılığı ile sağlanmaktadır. Kampın ana yaşam alanları yer altında bulunmasının sebebi astronotları olası meteor ve güneş fırtınaları sonucu açığa çıkan radyasyondan korumaktır.

 

 Ay Kampının  yer altında bulunan tesislerinde laboratuvarlar, yatakhane, mutfak, sosyal aktivite odası, dikey tarım ve su geri dönüşüm merkezi, spor salonu, revir ve yer altı araştırma aracı bulunmaktadır.

 

Yer yüzeyinde ise gözlem merkezi, araştırma laboratuvarı, haberleşme ve iletişim merkezi, robotik kol, uzay aracı iniş platformu, yer yüzeyi inceleme aracı ve enerji eldesi için güneş panelleri bulunmaktadır. Cosmos Kulübünün Cosmoon ekibi tasarladıkları Ay Kampı ile yarışma içerisinde büyük bir etki yarattılar.

 

AVRUPA UZAY AJANSI (ESA) ASTRONOTU ANDREAS MOGENSEN’DEN BİLGİ ALDILAR

Dünya ikiniciliği sonucunda Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Andreas Mogensen ile tanışarak kendisine merak ettikleri soruları sorma fırsatını yakaladılar. Ekip astronot Andreas Mogensen’e; ’Apollo 11 mürettebatı Ay görevleri dönüşünde karantinada kalmıştı, bunun sebebi ise Ay’dan herhangi bir virüs taşıma riskleriydi. Bu bilgiye dayanarak, Ay’da virüs yaşaması mümkün müdür, mümkünse nasıldır?’, ’Yer çekimsiz bir ortamda yaşam sürdürmenin sonucunda vücudumuzda bazı değişiklikler yaşandığı tespit edilmiş.

 

Bunlara kemik yoğunluğu, kas gücünün azalması, denge kaybı, uzay kansızlığı gibi rahatsızlıklar örnek verilebilir. Siz bunlardan herhangi birini yaşadınız mı? Yaşadıysanız eski düzeninize dönmeyi nasıl başardınız?’ sorularını sordular. “

 

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsunlu, gençlerin, hazırladığı, , AY, KAMPI, projesi, Dünya, İkincisi, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı