Haber Detayı
07 Mayıs 2020 - Perşembe 15:43 Bu haber 2220 kez okundu
 
SAMÜ’lü Akademisyene Önemli Atama
SAMÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meral DEMİRTAŞ, Avrupa Bilim ve Teknolojide İşbirliği Aksiyon Yönetim Komitesi Üyesi Oldu
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
  SAMÜ’lü Akademisyene Önemli Atama


SAMÜ, Öğretim üyesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Meral DEMİRTAŞ, özgün adı "COST Action European Cooperation in Science and Technology" olan,  Bilim ve Teknolojide Avrupa İşbirliği aksiyonunda, "Management Committee - Yönetim Komitesi" üyesi olarak atandı.

 


 Bilim ve Teknolojide Avrupa İşbirliği için oluşturulmuş olan araştırma projelerinin Avrupa düzeyinde koordinasyonunu sağlayan hükümetler arası bir kuruluş olan COST, senede iki defa başvuru almaktadır. Bu çerçevede, Avrupa bilim insanları,  Akdeniz üzerinde etkili olan alçak basınç sistemlerinin hava durumu ve iklim açısından incelemek, araştırmak ve tahmin edebilmek amacıyla bir proje hazırlarken, Doç. Dr. Meral DEMİRTAŞ’ı araştırma ekibine davet etti. 

 


Daha sonra, birlikte hazırlanan "European Network for Mediterranean Cyclones in Weather and Climate" başlıklı dokümanı ile Ekim 2019'da COST'a başvuru yapıldı ve Nisan 2020'de kabul edildi. COST Action yapısı içinde, Doç. Dr. Meral DEMİRTAŞ'ın, "Management Committee-Yönetim Komitesi" üyesi olarak atanması ülkemiz COST temsilcisi TÜBİTAK tarafından onaylandı. Değerli öğretim üyemiz Doç. Dr. Meral DEMİRTAŞ'ı ve ilgili uluslararası proje ekibini tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , , SAMÜ’lü, Akademisyene, Önemli, Atama,
Yorumlar
Haber Yazılımı