Haber Detayı
20 Mayıs 2022 - Cuma 14:41 Bu haber 1762 kez okundu
 
Sastud’dan Samsun Sağlık Turizmi İçin Proje
Samsun Sağlık Turizmi Derneği (SASTUD) Başkanı Prof. Dr. Fatih ÖZKAN; Samsun sağlık turizminin tanıtımı ve tanıtım potansiyelinin artırılması için hazırladıkları projeyi sektör temsilcilerine tanıttı.
TURİZM Haberi
Sastud’dan  Samsun Sağlık Turizmi İçin Proje

Yaklaşık 80 milyon liraya kadar destek alınabilecek olan projenin tanıtım toplantısı Samsun Cerrahi Aletler Müzesi’nde gerçekleştirildi.

 

Toplantıya, KATİD Başkanı Murat Toktaş, Gazi Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Emine Sehmen, Karadeniz Bölge Sağlık Turizmi Derneği Başkanı ve Atasam Tıp Merkezi Genel Müdürü Birsen Öztürk, Başhekim Mustafa Nusret Çiçekli, Medical Park Samsun Hastanesi Genel Müdürü Mustafa Şen, Başhekim Turan Bilgin, Medicana Samsun Hastanesi Genel Müdürü Güner Armutlu, Büyük Anadolu Anadolu Hastanesi Genel Müdürü Yasemin Turan, İl Sağlık Müdürlüğü, kamu hastaneleri ve OMÜ’den akademisyenlerle birlikte SASTUD Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

 

SASTUD Yönetim Kurulu üyesi Eyüp Elmas proje sunumunu gerçekleştirdi.

 

 

Proje ile ilgili olarak bir konuşma yapan SASTUD Başkanı Prof. Dr. Fatih Özkan, “Samsun’un sağlık turizmi gücünü bir noktada toplayıp tek parça yekpare hareket ederek ve ortaklaşa hareket edip yol alabileceğimiz bir yola sokmak istiyoruz. Bu amaçla proje oluşturma sürecine girdik.

Proje ile ilgili alt yapıyı oluştururken de Sağlık Turizmi paydaşlarının muhakkak dahil edilmesi ana gerekçemizdi. Projemizin amacını anlatmak istediklerimizi power point sunumumuz aracılığını size aktaracağız.

 

SASTUD olarak bu projedeki amacımız; Samsun’un Sağlık Turizminde kümelenmesini gerçekleştirebilmek, topyekun hareket edebilmek ve bunu yaparken de kazan kazan ilkesi ile Samsun’un kazanmasını sağlamaktır. Sayın Valimiz Doç. Dr. Zülkif DAĞLI başkanlığında İl Turizm Tanıtım ve Geliştirme Koordinasyon Kurulu Toplantısında SASTUD olarak bu projeyi  Vali Beye sunmayı planlıyoruz.” Dedi.

 

 

KATİD Başkanı ve TGA Yönetim Kurulu Üyesi Murat Toktaş da ,  “ Bu proje desteğini  almak için elimizi çabuk tutmalıyız, çünkü bu destek kısa bir süre sonra olmayacak,  Samsun olarak turizmde iyi şeylere imza atacak seviyeye geldik. Turizm için bireysel çalışmalar yapıyorduk. sonrasında Körfez ülkelerindeki pazara girebilmek için fuarlara gittik.

 

Orada bize Samsun’un lokasyon olarak Trabzon’un neresinde sorusunu sordular.  Türkiye denildiğinde akıllara İstanbul ve Trabzon geliyor. Samsun marka olmalıdır. Samsun’un marka olması için günümüz koşullarında en az 8-10 milyon liralık bitçe gerekir.  Bu bütçeyi bireysel olarak ayırabiliyorsak proje işiyle uğraşmayalım.  Samsun’un sağlık turizmi potansiyelinin turizm potansiyelinden daha iddialı olduğunu düşünüyorum.” Diye konuştu.

 

Daha sonra sektör temsilcileri, 20 Milyon Lira ile başlayan ve 80 milyon liraya kadar hibe desteği verilecek olan proje üzerindeki görüşlerini bildirdi. Proje katkı payı olan 25 kısmı için çalışma yapıldıktan sonra tekrar toplantı yapılması kararı alındı.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Sastud’dan, , Samsun, Sağlık, Turizmi, İçin, Proje,
Yorumlar
Haber Yazılımı