Haber Detayı
21 Ocak 2022 - Cuma 11:41 Bu haber 504 kez okundu
 
Tarım Ve Orman Bakanlığı’ndan Besicilere Ücretsiz Aşı
Tarım ve Orman Bakanlığı,Hayvan Hastalıkları ve Zararlıları ile Mücadele Programı doğrultusunda yürütülen aşılama programları kapsamında gerçekleştirilen aşılamalardan ücret alınmayacağını açıkladı.
EKONOMİ Haberi
Tarım Ve Orman Bakanlığı’ndan Besicilere Ücretsiz Aşı

Bakanlık konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“Sığır Brusellozu, Koyun Keçi Brusellozu, Şarbon, Koyun Keçi Vebası aşı bedellerinin tamamı ve hastalıktan ari işletmelerde uygulanan tüberkülin testi ile tek tırnaklı hayvanların kayıt ve sevk işlemleri için uygulanan mallein testininantijen bedelleri kaldırılmış olup, üreticilerimize aşı bedelleri alınmadan uygulama yapılacaktır.

Brusella; hayvanlarda ve insanlarda hastalığa neden olabilen, hayvanlardan elde edilen pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleriyle çiğ etlerin tüketimi ve enfekte hayvanlarla temasla kişilere bulaşabilen bir hastalıktır.Brusella aşılaması, 3-6 aylık dişi buzağı, kuzu ve oğlaklarda göz damlası şeklinde uygulanmaktadır. Şarbon(antraks), toprakta bulunan bir bakterinin neden olduğu ve sığır, koyun, keçi ve tektırnaklı gibi hayvanları etkileyen ve bu hayvanlardan insana bulaşan ciddi bir hastalıktır. Şarbon (antraks) aşılaması ise hastalık çıkan mihraklarda, takip eden beş yıl süre ile yapılmaktadır. Koyun ve Keçi Vebası, koyun ve keçilerde görülen, bulaşıcı ve genellikle akut seyirli viral bir hastalıktır. Koyun Keçi Vebası (PPR) hastalığı ile mücadelede yeni doğan genç hayvanlar3 aylıktan itibaren aşılanmaktadır.

Ülkemizde yaygın olarak görülen sığır tüberkülozu, sığır ve koyun-keçi brusellozu ile etkin mücadele edilebilmesi, sürdürülebilir hayvancılığın sağlanması ve hayvanlardan insanlara bulaşabilen bu hastalıklardan halk sağlığının korunması amacı ile hastalıktan ari işletme desteklemesi uygulanmaktadır. Bunun yanında hastalıktan ari işletme çalışmaları çerçevesinde kullanılan tüberküloz antijenleriBakanlığımız tarafından ücretsiz olarak yapılacaktır.

Tek Tırnaklı Hayvanların Tanımlanması ve İzlenmesine Dair Yönetmelik gereğince TÜRKVET’e damızlık ve üretim amaçlı tek tırnaklı kayıt ve sevk işlemleri yapılmadan önce at ve katırlara ruam hastalığının tespiti için uygulanması gereken mallein testinin antijeni ücretsiz olarak uygulanacaktır.”

Hayvan ve hayvansal ürünlerden insanlara geçen (zoonoz) hastalıklar nedeniyle toplum sağlığı ciddi olarak tehdit altında kalabileceğinden, hayvan sağlığının güvence altına alınamadığı bir ortamda insan sağlığını korumanın ve gıda güvenilirliğini temin etmenin mümkün olamayacağını dile getirerek, aşı bedellerinin kaldırılmış olmasının ‘Sağlıklı İnsan İçin Sağlıklı Hayvan’ yaklaşımı bağlamında hayvan sağlığı ve refahı, gıda güvenirliliği ve halk sağlığı için müjde niteliğinde olduğunu belirtensamsun Valisi  Doç. Dr. Zülkif Dağlı,Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafındanHayvan Hastalıkları ve Zararlıları ile Mücadele Programı doğrultusundakiaşılama programının İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından yürütüleceğini ifade ederek, üreticilerimize mutlaka hayvanlarına aşı yaptırmaları çağrısında bulundu.

               

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Tarım, Ve, Orman, Bakanlığı’ndan, Besicilere, Ücretsiz, Aşı,
Yorumlar
Haber Yazılımı