Haber Detayı
22 Mart 2021 - Pazartesi 19:25 Bu haber 5123 kez okundu
 
Tekkeköy'de Vatandaşların Çimento Tesisi İsyanı
Samsun'un Tekkeköy İlçesi'nde Kerimbey Mahallesi'nde 530. Sokak'ta konut bölgesinde kurulmuş olan CR YAPI İşletmesine bağlı çimento tesisine yöre sakinleri isyan etti.
YAŞAM Haberi
Tekkeköy'de Vatandaşların Çimento Tesisi İsyanı

Samsun'un Tekkeköy İlçesi'nde Kerimbey Mahallesi 530. Sokak'ta konutların bulunduğu alana kurulan çimento tesisi yöre halkının tepkisine yol açtı.

 

Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafında "ÇED gerekli değildir" raporu verilen ve Tekkeköy Belediyesi tarafından ruhsatlandırılan tesisin yaydığı roz ve partiküller yakınlarda oturan mahalle sakinlerini rahatsız etti ve tepkisine neden oldu.


YERLEŞİM ALANINA ÇİMENTO TESİSİ

Mahalle sakinleri 2020 yılında CİMER'e başvuruda bulundular ve tesise karşı dava açtılar. Mahalle sakinleri, Tekkeköy Belediyesi'ne ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne de şikayette bulunarak tesisin, yerleşim alanında faaliyet izni verilmesinin hukuki olmadığını, çevreyi kirlettiğini, geceleri de çalışarak gürültü kirliliği yarattığı iddiaları ile gerekli yaptırımın uygulanmasını talep ettiler ancak cevap alamadılar.


BELEDİYE TESİSİ EKOLOJİK DENGENİN BOZULMAMASI VE ÇEVRENİN KORUNMASI KONUSUNDA UYARMIŞ

Vatandaşlar, Tekkeköy Belediyesi'ne 9 Ocak 2021 tarihinde başvurarak yerleşim yerine neden fabrika izni verildiğini sordu. Tekkeköy Belediyesi de verdiği cevapta, fabrikanın kurulduğu alanın konut ticaret alanı olduğunu, Çevre İl Müdürlüğ'nden geçici faaliyet belgesi aldığını, ÇED Yönetmeliği Listesinde yer almadığından kapsam dışı olarak nitelendirildiğini, tesise ekolojik dengenin bozulmamasına, çevrenin korunmasına, geliştirilmesine yönelik tedbirlere riayet etmesi gerektiğinin bildirildiği  ve yapacak bir işlemin bulunmadığını ifade etti.


Fabrikanın yaydığı toz ve partiküllerden ve gece ve gündüz çalışmaları sırasında ortaya çıkan gürültüden rahatsız olan çevre sakinleri de tesisin ruhsatının iptali için İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

 

ÇEVRE İL MÜDÜRLÜĞÜ DİLEKÇELERE CEVAP VERMİYOR

Mahalle sakinlerinden Fatma Aksoy ve Salih Aksoy, tesisin bulunduğu alanın konut ticaret alanı olduğunu ve sanayi tesisinin kurulamayacağını belirterek, "Bu tesis hem Tekeköy'ün hem çevrenin ve bizim havamızı kirleterek sağlığımızla oynuyor. Ağustos ayında şikayet ettik. 6 ay kaçak çalıştı. 14.12.2020 de ruhsat izniyle beraber geçici faaliyet belgesi aldı. Yerleşim yerine havayı ve çevreyi kirleten bir tesisin kurulma izni verilmesini hayretle karşılıyoruz. Biz, bütün yasal müracaatlarımızı yaptık, ancak bu tesis için kağıt üzerinde her şey kanuna uygun.

 

Bu tesiste paketleme yapılırken çıkan toz soluduğumuz havaya karışıyor ve yaşam standartlarını düşürüyor. Evlerin içi tamamıyla toz. Bizim çektiğimiz görüntülerde çıkardığı toz, gece ve gündüz çalıştığında ortaya çıkan gürültü açık seçik ortada. Tesiste dolum ve paketleme işlemi yapılırken çimento tozları ve kimyasalları havayı ve çevreyi kirletiyor. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü şikayetlerimizi dikkate almıyor. Biz bir an önce yetkililerin gereğini yapmasını ve bu tesisin ruhsatının iptal edilmesini istiyoruz. Bu meselenin de sonuna kadar arkasında duracağız. 
Hem Belediye, Hem Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, hem de Samsun Valisi'ni göreve davet ediyoruz." dedi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Tekkeköy'de, Vatandaşların, Çimento, Tesisi, İsyanı,
Yorumlar
Haber Yazılımı