Haber Detayı
11 Mayıs 2021 - Salı 18:26 Bu haber 474 kez okundu
 
Türkiye, 2020’de Avrupa’nın plastik atıklarını en çok alan ülke oldu
2020’de Avrupa’nın plastik atıklarını en çok alan ülke Türkiye oldu.
YAŞAM Haberi
 Türkiye, 2020’de Avrupa’nın plastik atıklarını en çok alan ülke  oldu

 

Yeterli denetimi yapılmayan plastik atıklar Türkiye’nin doğasını kirletiyor. 

 

Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye gönderilen plastik atıkların miktarı 2004'ten bu yana 196 kat arttı. Çin’in yasaklarından sonra Avrupa’nın yeni rotası olan Türkiye 2020 yılında yaklaşık 660 bin ton plastik atık ithal etti. Bu, 2020’de her gün 241 kamyon dolusu plastik atığın Türkiye’ye girdiği anlamına geliyor. 

 

Plastik atık neden ithal ediliyor?

 

Atık ithalatını savunanlar arasında bunu şöyle yanıtlayanlar var: Türkiye’de geri dönüşüm sistemi iyi olmadığından kaliteli yerli plastik atık toplanamıyor. Bu yüzden plastik atık ithal etmek daha ucuz ve daha kolay bir yol. Bu anlayış Türkiye’nin doğasını kirlettiği gibi kendi atığını değerlendiren bir ülke olmasına da engel oluyor. Yeterli denetimi yapılamayan bu plastik atıklar, zaman zaman toprağa atılıyor, hatta yakılıyor. 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Aralık 2020’de yaptığı açıklamada hedeflerinin “sıfır atık ithalatı” olduğunu açıklamıştı; geçen hafta ise denetim ve şeffaflığın artacağına işaret etti. Adana’da doğaya terk edilmiş plastik atık görüntülerinin haber olmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 139 tesiste denetim yaptı. 29 işletmenin faaliyeti durduruldu, 32 işletmeye 7,9 milyon TL para cezası uygulandı.Bakan Murat Kurum ithal edilen atıkları gümrükten geri dönüşüm tesisine kadar online takip edecek bir sistem hayata geçirilececeğini duyurdu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , Türkiye,, 2020’de, Avrupa’nın, plastik, atıklarını, en, çok, alan, ülke, , oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı