Haber Detayı
21 Ocak 2022 - Cuma 14:01 Bu haber 1023 kez okundu
 
Türkiye Kömür İşletmeleri kömürü Bazı Termik Santral Ve İşletmelere Peşkeş Çekiyor
Sayıştay Denetim raporlarının görüşmelerinde konuşan CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunun, bazı termik santral ve şirketlere peşkeş çekerek kömür verme nedenini sordu.
SİYASET Haberi
Türkiye Kömür İşletmeleri kömürü Bazı Termik Santral Ve İşletmelere Peşkeş Çekiyor

 Kemal Zeybek konuşmasında, “Manisa- Soma, Kütahya-Tunçbilekve Çan Termik Santralleri ile Konya Şeker Fabrikasının kömür ihtiyacı Çelikler Holding tarafından TKİ’den alınmış, ödemelerde sorun yaşandığı yönünde denetim tespitleri yapılmıştır. TKİ kurumun alacaklarında artışların olduğu ve tahsilatların geciktiği yönünde tespitler yapılmıştır. Bu firmalara ayrıcalık tanınmasının nedeni nedir?

 

 

YENİ ÇELTEKTE KİME RANT SAĞLADINIZ?

 

Manisa- Soma da yaşananfacia sonucunda 301 madencimiz yaşamını yitirmişlerdi. Hayatını kaybeden madenciyakınlarının tazminat hakları ne oldu?  Soma Holdinge bağlı Gürmin Enerjiye 2013 yılında devri yapılan Yeni Çeltek Maden ocağını sözleşme şartları gereği yenilemesi ve yatırım yaparak işletmesi gerekirken, eski deforme malzemelerle uzun süre işleterek sonunda terk etmiştir. İddialar çok farklı biçimde dile getirilmektedir. Gürmin Enerji sözleşme şartlarını yerine getirerek Yeni Çeltek Maden ocağını işletmiş midir? Yine sözleşme şartnamesine uygun biçimde teslim ederek terk etmiş midir? Bu konu bölgemiz ve devletimiz için çok önemlidir.” Dedi.

 

 

Eskişehir’in Alpu ve Odunpazarı ilçeleri arasında bulunan, arazi değeri çok kıymetli, Sevinç köyü ileAğpınar köylerini kapsayan ve Eskişehir Organize Sanayi Bölgesine çok yakın bir bölgede Kömür araması yapılmasının planlandığını belirten  CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; “ Unutmayın bu bölgede kısa sürede sağlayacağınız yarar uzun vadede çok zarar açacaktır. Buradaki yapacağınız çalışmayı çevre sorunlarını ve bölgeye vereceği zararları da dikkate alarak iptal etmenizi bekliyoruz. Buranın yararından çok zararını göreceğiz. Bölge halkıda yapılacak çalışmalardan rahatsızdır.” Diye konuştu.

 

 

ET VE SÜTTE YAŞANACAK SIKINTILAR İÇİN ACİL ÖNLEM ALINMALI

 

Et ve Süt Kurumu’nun , belli dönemlerde piyasayı kontrol etme amacıyla marketler aracılığıyla et satışı yaparken zarara uğratıldığı tespitlerinin bulunduğunu bildiren Kemal Zeybek konuşmasını şöyle tamamladı:  “  Et ve Süt Kurumu iki market aracılığı ile et satışı yaptırmak yerine; bölgesel zincir marketleri de işin içine katarak açık ihale yöntemiyle ihaleler yapmış olsaydı katılımın çok olmasıyla kurum daha fazla et satışıyla zarar etmeyecek ve halkımız daha ucuz ete ulaşmada sorun yaşamayacaktı .

 

Türkiye de büyükbaş hayvan besiciliği yaylakta ve kapalı alanlarda besicilik yöntemi ile yapılmaktadır. Hayvanların satılacağı dönemler de Et ve Süt Kurumu üretici ile tüketicin yararını da dikkate alarak piyasaya müdahale etmelidir. Üreticinin beslemiş olduğu hayvanların ucuz fiyattan satılmasını önlerken, tüketicinin uygun fiyattan ete ulaşmasını sağlamalıdır.

 

Ülkemizde süt Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında yılın diğer aylarına göre daha fazla üretilmektedir. Et ve Süt Kurumu sütün bol olduğu aylarda piyasadan süt alımı yaparak fiyatın gerçekçi rakamlarda olmasını sağlaması yanında işleyerek raf ömrü uzun ürünlere dönüştürmelidir. Et ve Süt ürünleri fiyatları hızla artmakta ve gelecek süreçte daha da çok artacağı uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.

 

Halkımız et ve süt ürünlerine ulaşmada çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Sosyal devlet ilkemizin devreye sokulmasıyla et ve süt ürünlerine ulaşamayan yurttaşlarımıza gerekli destekler verilmelidir. Ülkemizin hayvan varlığına gerekli yatırımlar uzun vadeler ile sağlanmalıdır, kısa günü birlik tedbirlerle sorunlar çözülmez, ertelenir. Ülkemizin hayvan varlığı ile üretilen süt miktarının artırılması için üreticilere gerekli desteklerin sağlanması zorunludur.”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Türkiye, Kömür, İşletmeleri, kömürü, Bazı, Termik, Santral, Ve, İşletmelere, Peşkeş, Çekiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı