Haber Detayı
13 Temmuz 2019 - Cumartesi 15:23 Bu haber 1793 kez okundu
 
Veterinerler Samsun'da Toplandı: Hayvancılık İthalattan Kurtarılmalı!
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Bölge Toplantısı Samsun’da yapıldı
EKONOMİ Haberi
Veterinerler Samsun'da Toplandı:  Hayvancılık İthalattan Kurtarılmalı!

Türk Veteriner Hekimleri Birliği ilk bölge toplantısı Merkez konseyi ile Samsun, Ordu, Giresun, Sakarya, Amasya, Tokat, Çorum, Zonguldak, Bolu, Erzincan, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kars ve Nevşehir Bölge ve il veteriner hekimleri oda başkanlıklarının katılımıyla Samsun Atakum Grand Amisos Otel’de gerçekleştirildi.


Toplantının açılış konuşmasını Türk Veteriner Hekimleri Birliği Konsey Başkanı Ali Eroğlu yaptı.

Toplantıda Hayvan sağlığı, refahı, ıslahı ve beslenmesi, hayvancılık desteklemeleri, canlı hayvan ve et ithalatı ve kamu yapılanması gibi sektörü yakından ilgilendiren çeşitli konuları ele alacaklarını belirten Türk Veteriner Hekimleri Birliği Konsey Başkanı Ali Eroğlu, yaklaşan Kurban bayramı dolayısıyla da hayvan hareketleri, hayvan hastalıkları, hayvanlardan insanlara bulaşan zoonotik hastalıklar, veteriner halk sağlığı, gıda güvenliği, çevre sağlığı ve veteriner fakülteler gibi hususlar görüşüldü. 

 

HAYVANCILIK ACİLEN İTHLATTAN KURTARILMALIDIR


Türk Veteriner Hekimleri Birliği Konsey Başkanı Ali Eroğlu," Türk Veteriner Hekimler Birliği, kendisine bağlı 56 bölge ve il odası ile ülke hayvancılığının acilen ithalattan kurtarılmasını istemektedir. Bunun için hayvancılıkta mutlaka acil, kısa ve uzun vadeli üretim planlamalarının yapılmasını, istikrarlı politikaların uygulanmasını zaruri görüyoruz. 

Kendi tüketeceklerini üretemeyenler başkalarının ürettiklerini, onların belirlediği fiyattan ve kaliteden tüketeceklerini unutmamalıdır.Sorunların çözümü için hayvancılık ve veteriner hekimlikte gelişmiş ülkelerde olduğu gibi uluslararası kurallara da uygun bir yapılanmanın Türkiye’de de gerçekleştirilmesi gerekmektedir." dedi.

İLERİ HAYVANCILIK, İLERİ VETERİNERLİK GEREKTİRİR

 Bu yapılanmada veteriner otoritesi olması gerektiğini ifade eden Veteriner Hekimleri Birliği Konsey Başkanı Ali Eroğlu,"Tarım ve Hayvan Bakanlığındaki yapılanmada bu yoktur. İleri hayvancılık için mutlaka ileri veteriner hekimlik gerekmektedir. Aktif, etkin, motivasyonu yüksek, hızlı karar alabilen, yetki ve sorumluluk kargaşası yaşanmayan, yeterli bütçesi ve insan kaynakları olan bir yapı oluşturulursa sorunları giderilmiş, standartları yüksek bir veteriner hekimlik icara edilecek ve istenilen hayvancılık hedefine de ulaşılmış olacaktır. Hayvancılık yönetimsel olarak veteriner otoritesi merkezli olmalıdır." diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Veterinerler, Samsun'da, Toplandı:, , Hayvancılık, İthalattan, Kurtarılmalı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');