Yazı Detayı
28 Haziran 2016 - Salı 15:03 Bu yazı 1558 kez okundu
 
OKULLAR KAPANIRKEN YAŞADIKLARIMIZ:
Rüstem KARA
 
 

Son yıllarda yaşadığımız en önemli olaylardan birisi liseli öğrencilerin bildiri eylemleridir. Okullarımıza dışarıdan gelen vakıf ve benzerlerinin faaliyetleri bu olaylarda birinci etken olarak görülmektedir. Yetkililer bu yapılarla işbirliği yaptığı sürece okullarda sağlıklı eğitim yapılma olanağı kalmamıştır.

      Bu bildirilerin içinde yazılanları iyi değerlendirip, her kurumun yöneticileri, öğretmenleri bir araya gelerek bir değerlendirme yapması gerekir. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılında bu değerlendirmeler ışığında, öğrencilerin istek ve beklentilerini karşılayacak düzenlemeler okulların özelliklerine göre yapılmalıdırlar.

      Yaşadığımız bir başka sorunda okul dönüşümleridir. Sözde Milli Eğitim Müdürlüklerinin ya da yetkililerinin haberi olmadan aynı kurum içinde dışarıdan bazı vakıf ve derneklerin yaptığı çalışmalar, kuruma rağmen iktidara yakın kişilerin istekleri doğrultusunda bir okulumuz hiç ihtiyaç yokken birden İmam- Hatip Ortaokulu ya da lisesi olabilmektedir. Veli ayaklandığında, iş kamuoyuna mal olduğunda, işin içinden çıkamayınca; bizim haberimiz yok, din işleri ile ilgilenen bölümde böyle bir karar alınmış, denilerek geri adım atılmaktadır.23 Nisan Ortaokulunun bir bölümünün İmam- Hatip yapılmak istenmesi de böyle gelişmiştir. Hiçbir şekilde o bölgede öğrenci bulunma ihtimali olmayan bir okul, İmam –Hatip yapılmak istenmiştir.

      Daha önce de buna benzer bir durum İlkadım ilköğretim okulunda yaşanmıştır. Okulun önce bir bölümü İmam Hatip Ortaokuluna dönüştürülmüştür. Her yere ilan verip cami duvarlarına ilanlar asılarak, şehrin en uzak mahalle ve köylerinden bu okula öğrenci çeşitli vaatlerle getirilmiştir. Dışarıdan taşıma yöntemi ile yine belli dernek vakıf gibi yapılar eliyle öğrenci kayıtları yapılmıştır. Bu çocuklarımızı taşımak yerine ihtiyaç olan yerde neden bu okullar açılmamaktadır. Amaç belidir. Mağduriyet yaratarak, talep oluşturmak, öğrenci toplamaktır. Sonra da bu öğrencilerin akşam- sabah genç beyinlerini kendi yurtlarında yıkamaktır. O arada onlarca ahlaksız cinsel sapıklıkların yaşandığı taciz olaylarını Karaman ilimiz başta olmak üzere ülkenin çeşitli illerinde yaşadık.

     Her öğrenci için en iyi okul öncelikle mahallesindeki okuldur. Çocuklarımıza sahip çıkalım. Size gelenlere kendi çocuklarını nerede okuttuklarını sorun.  Onurumuzla yaşamak için, çocuklarımızın geleceği için, hiç kimsenin önünde eğilmemek için, ısrarla bilimden bilimsel eğitimden yana net tavrımızı hep birlikte koymalıyız. Bugün Ortadoğu da Müslüman ülkelerde insanların birbirlerini acımasızca öldürmelerinin arkasında yatan asıl neden mezhep savaşlarıdır. Bu da oralarda yapılan eğitimin sonuçlarından biridir. Laik bilimsel eğitimin olmadığı bu ülkelerde yaşamanın imkanı kalmamıştır. Mezhep çatışmaları ve savaşları sonucunda insanlar ülkelerinden kaçmak zorunda kalmışlardır.

      Mustafa Kemal Atatürk’ün başlatmış olduğu cumhuriyet devrimlerinin sayesinde bugünlere gelebildiğimizi unutmayalım. 1924 yılında çıkarılan Öğretim Birliği Yasası(Tevhid-i tedrisat Kanunu) sayesinde eğitimde, bilimde sanatın her alanında hızlı bir değişimle bugünlere geldik. Bu arada geriye doğru gidişi destekleyenlere, sıbyan mekteplerini yeniden açmak isteyenlere, şunu hatırlatmak istiyorum. O dönemin padişahları dahi eğitimde birçok yenilik yapmak istemişler ancak başarılı olamamışlar. Osmanlının eğitim sisteminde bile sanat eğitimine ayrılan pay bugünkünden fazlaydı. Osmanlının kurtulmaya çalıştığı ne varsa onu getirmeyi yenilikmiş gibi gösterenlerin gençlerimize verebilecekleri sefalet yoksulluk işsizliktir. Bu bağlamda; İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerinin “Karanlığı ve esareti gördük” sözünü iyi değerlendirelim. Kız Erkek ayrı okusun, karma eğitime son verilsin diyen sendikaya üye olup, destek veren öğretmenlerimiz de neyi kazanıp neyi kaybettiklerinin hesabını iyi yapsınlar.

 
Etiketler: OKULLAR, KAPANIRKEN, YAŞADIKLARIMIZ:,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');