Haber Detayı
20 Eylül 2016 - Salı 17:41 Bu haber 3896 kez okundu
 
Fatsa'da katılacağı program için Samsun'a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Terme'de halka seslendi.
- Haberi

Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada Cumhuriyet Meydanı'nın adını değiştiren Terme Belediye Başkanı Şenol Kul'a çağrıda bulundu. İlçede Cumhuriyet Meydanı'nın adının "15 Temmuz Milli İrade Meydanı" olarak değiştirilmesine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, cumhuriyetin her şeyin üstünde bulunduğunu, geri kalan her şeyin cumhuriyetin altında düşünülebileceğini söyledi.

BAŞKAN YANLIŞTAN DÖN 1

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul'a seslenen ve yanlıştan dönmesini isteyen Kılıçdaroğlu, 
"Biz, 15 Temmuz darbesine karşıyız. Sadece 15 Temmuz değil, bu ülkede yapılmış ve bundan sonra düşünülecek her türlü darbeye, her türlü diktaya karşıyız. Çünkü halk varsa millet varsa bu ülke var, o devlet var. Böyle bakmak zorundayız. O nedenle cumhuriyeti koruyalım. Cumhuriyet fazilettir. Cumhuriyet bizim vazgeçemeyeceğimiz değerleri bünyesinde barındıran bir rejimin adıdır. Görüşümüz farklı olabilir, partilerimiz farklı olabilir, kimliklerimiz farklı olabilir, dünyaya bakış açımız farklı olabilir ama unutmayalım, bizi aynı paydada buluşturan en büyük değer cumhuriyetin kendisidir. Cumhurdur, halktır, sizlersiniz yani. Sizden daha büyük bu ülkede kimse yoktur." dedi.

MEYDANIN ADI CUMHURİYET KALMALI

En büyük gücün halkın kendisi olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "  Siz isterseniz iktidarı değiştirirsiniz. Siz isterseniz çağdaş eğitimi yakalamak için her türlü özveride bulunabilirsiniz ve bulunuyorsunuz. Kadın erkek eşitliğini sağlıyoruz biz. Bunu sağlayan cumhuriyetin kendisidir. O nedenle cumhuriyete sahip çıkmak sadece benim değil, esnafımızın, ev kadını, berberin, manavın, iktidarın da muhalefetin de görevidir. Ne diyoruz? 'Türkiye Cumhuriyeti' diyoruz. Cumhuriyetin adını Türkiye ile yan yana getiriyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nden daha büyük bu ülkede ne var Allah aşkına. O nedenle diyoruz ki bu meydanın adı 'Cumhuriyet Meydanı' olarak kalmalı. Bu yakışır cumhuriyete." diye konuştu.

CHP Terme İlçe Başkanı HASAN BEKGÖZ: " Terme'nin bir çok sorunu varken böyle gündeme gelmesi bizi incitti" 

Kılıçdaroğlu'nun konuşması ve Terme 'de meydanın adının değiştirilmesi ile ilgili olarak bir açıklama yapan Terme CHP İlçe Başkanı Hasan Bekgöz de ," Terme'de bu sorunumuza sahip çıktığı ve dile getirdiği için Sayın genel Başkanımıza teşekkür ederiz. Biz de bu yanlış kararın Büyükşehir Belediye Meclsi'nde reddedilmesi veya geri çekilmesi için çalışmalarımızı sürdüryoruz.
terme'nin bir çok sorunu varken böyle bir olayla gündeme gelmesi bizi ve <termeli hemşehrilerimizi="" incitti.="" terme="" halkı="" siyasi="" parti="" ayrımı="" gözetmeksiniz,="" alınan="" bu="" karardan="" rahatsız.="" umuyoruz="" büyükşehir="" belediye="" meclisi="" kararı="" düzeltir."="" dedi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı